Faiz İndirimi Ne Zaman Olacak? Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan İpucu Geldi

Politika faiz oranlarının düşürülmesi konusuna ilişkin bir açıklamada Merkez Bankası'ndan geldi. Faizlerin ne zaman ineceğine ilişkin ipuçlarının yer aldığı açıklamanın detayları haberimizde.

Faiz İndirimi Ne Zaman Olacak? Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan İpucu Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan faizler konusunda açıklamalarda bulunmuş faizlerin düşürülmesi gerektiğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından ise faiz konusunda çok önemli bir açıklama daha geldi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu faiz oranlarına ve uygulanacak faiz politikasına dair bilgi verdi. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN FAİZ AÇIKLAMASI

Video Konferans sistemi ile gerçekleştirilen yabancı yatırımcı toplantısında bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu sunumun başında 2021 yılı ilk çeyreğinde oluşan büyüme rakamlarına değindi.

Büyüme bileşenlerinin Nisan Enflasyon Raporu'ndaki görünümle uyumlu olduğunu ifade eden Kavcıoğlu iktisadi faaliyetin güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdüğünü açıkladı. Aşılama çalışmalarının önemli sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine katkı sağlayacağını vurgulayan TCMB Başkanı Kavcıoğlu konuşmasında ayrıca sıkı para politikası duruşunun devam etmesi gerektiğini bildirdi. 

Yatırımcı toplantısı kapsamında yapmış olduğu konuşmaısnda ayrıca kalıcı enflasyon düşüşü için hedefleri değinen Merkez Bankası Başkanı orta vadede 2023 yılında yüzde 5 hedefini açıkladı. Bu hedefe ulaşana kadar politika faizinin güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edileceğini ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz, dedi. 

İşte O Açıklama

"Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün 3. çeyreğin sonunda, 4. çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımızla birlikte yorumlanmalıdır. Para ve Kur Politikası Metnini 2021 yılında uygulayacağımız politikalar ve iletişim stratejisi açısından bir yol haritası olarak görüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra söz konusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız."

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuşmasının devamında ayrıca önümüzdeki dönemde uygulanacak para ve kur politikalarının bu esaslara göre şekilleceğinin altını çizdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@