Evlilik Planları Yapanlara 2021 Yılı Devlet Desteği 12 Bin 37 TL! Almak için Yapmanız Gerekenler

Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerinden olan çeyiz hesabı desteği evlilik planı yapanlara 12 bin TL'ye kadar destek sağlıyor. 2021 yılı için geçerli olan bu rakam ayrıca her yıl artıyor. Çift olarak alınabilen ve iki katı destek almanın mümkün olduğu bu ödemelerden faydalanmak için ise yapılması gereken işlemler var.

Evlilik Planları Yapanlara 2021 Yılı Devlet Desteği 12 Bin 37 TL! Almak için Yapmanız Gerekenler

Devlet çeyiz hesabı desteği ile uzun vadeli süreçler için evlilik planları yapanlara hibe, geri ödemesiz nakit destek sağlıyor. Evlilik hazırlığı yapacakların değerlendirebilecekleri çeyiz hesabı sisteminin ne olduğunu ve kimlerin faydalanabileceğini aktarıyoruz. 

ÇEYİZ HESABI DESTEĞİ NEDİR?

Çeyiz hesabı desteğinde sistem para birikimine dayalıdır. Evlilik planlaması yapan gençler belli bir yaşa gelmeden herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açarlar. Çeyiz hesabının açılmasının ardından ise bu hesap üzerinden birikim yapılmaya başlanır. Birikim tutarına göre, birikim sürecine göre devletten destek alınır. 

Düğün öncesi süreçte açılması gereken çeyiz hesabı desteğinde birikim süreci en az 36 ay en fazla 60 ay olarak devam eder. Ayrıca birikim yapılmaya başkanan hesapltaki para belli şartlara ve limite kadar kullanılabilir. Bu şartlara uyanlara ise 9 bin TL'den 12 bin TL'ye kadar ödeme yapılır. 

Hangi Şartların Sağlanması Durumunda Çeyiz Hesabı Açılır?

Çeyiz hesabı açmak ve bu hesap üzerinden birikim yapmak isteyenlerin sağlamaları gereken şartlar var. Bu şartlar her banka için geçerli olup birikim yaparak devlet desteği almak isteyenlerin tamamı için geçerlidir. İşte düğün hazırlığında olanların sağlamaları gereken o şartlar. 

"Hesap sahibi TC vatandaşı olmalıdır. 24 yaşın altında olanlar için hesap açılışı yapılmaktadır. Çeyiz hesabı TL cinsinden yapılır. Düzenli ödemeler bir aylık veya üç aylık olacak şekilde belirlenebilmektedir. Bir bankada açılan hesap diğer bankaya transfer edilemez. En az 36 ay birikim yapılması gerek. 27 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış olmak Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmış olmak" 

Aylık Kaç TL ile Birilim Yapabilir Destek Alabilirim?

Aylık ödenecek olan ve birikim yapılacak tutar yine her yıl değişir. 2021 yılı için en düşük aylık birikim oranı 207 TL olurken tavan birikim tutarı aylık 2 bin 76 TL'dir. üç aylık düzenli ödeme seçildiğinde ise 622 TL ile 6 bin 229 TL ödeme yapılır. 

2021 YILI DESTEK TUTARLARI

Tüm bu şartlar ile birikim yapmak ve devlet desteği almak isteyecekler için destek rakamları şu şekilde olacak. 

36-47 ay birikim yapanlar yüzde 20 devlet desteği alacaklar ve 8 bin 693 TL'ye kadar destek alabilecekler. 48-59 ay birikim yapanlar yüzde 22 devlet desteği alacaklar ve 10 bin 31 TL destek alırlar. 60 ay ve üzeri birikim yapanlara ise 12 bin 37 TL'ye kadar destek sağlanır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@