Evinde, Ailesinde Hastası Olanlar! Aile Bakanlığı'nın Bu Yardımları Bilinmiyor

Aile Bakanlığı hastalara özel destek programları uyguluyor. Bakanlığın 2021 yılı destek ödemeleri kapsamında halen başvuruları alınan bu destekler ile evinde hasta olan ailelerin maddi zorluk yaşamamaları amaçlanıyor. Aile Bakanlığı'nın 2021 yılı destek programı içerisinde yer alan destekleri tek tek paylaşıyoruz.

Evinde, Ailesinde Hastası Olanlar! Aile Bakanlığı'nın Bu Yardımları Bilinmiyor

Aile Bakanlığı'nın destek programlarında hasta olan vatandaşlara ve ailesinde hasta hane bireyi olan ailelere özel destekler sağlanıyor. 

Maddi desteklerin bir bölümü hastalığın türüne göre sağlanırken bazı destekler hastalığın sağlık açısından ciddiyetine göre sağlanıyor. Aile Bakanlığı'nın 2021 yılı destek programları listesinde ilan edilen tüm ilgili ödemeler şöyle. 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN DESTEK ÖDEMESİ

Aile Bakanlığı'nın çok sayıda alanda sağlamış olduğu, sağlamaya destek ettiği ödemeler var. Vatandaşların önemli bir bölümünün faydalanabildiği bu destek ödemeleri genel olarak ekonomik zorluk çeken ailelere sağlanıyor. 

İşi olmayan, çalışamayan, eşi vefat etmiş, asker ailelerine, muhtaç ailelere sağlanan destekler ile vatandaşların zor durumda kalmaları engelleniyor. 2021 yılında genişleyen bakanlık destek ödemelerinde vatandaşların çok fazla bilmediği desteklerde var. Sağlık sorunları yaşayan vatandaşlara sağlanan destek ödemelerinin neler olduğunu aktarıyoruz. 

AİLE BAKANLIĞI 2021 YARDIM DESTEK LİSTESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın finanse ettiği destek ödemeleri ailelere iki farklı şekilde ulaştırılır. Birincisi ailerin Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden destek ödemesi almaları ikincisi ise ailelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla destek ödemesi almaları. 

Her iki kurum tarafından sağlanan, 2021 yılında başvuru yapılabilecek bakanlık desteklerini sıraladık. Bu destekler hasta olan ailelere sağlanır. 

1-) Şartlı Sağlık Yardımları (Sağlık ve Gebelik):

Doğum sürecinde 45 TL, doğumdan sonrası ki iki ay için 45 TL, doğum sürecinde tek seferlik 100 TL ve çocuk için aylık 45 TL ödenir. Sosyal güvencesi olmayan,  3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi durumunda bulunan ailelere çocuklarını sağlık kontrolüne göndermeleri,  anne adaylarının ise hamilelik süresince sağlık kontrolüne gitmeleri ve doğumlarını hastanede yapmaları şartıyla yapılan yardımlardır. 

2-) Kronik Hastalık Yardımı

1658 TL olarak ödenir. Kronik Hastalık Yardımı genel ifadeyle Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakdi yardım programıdır.

3-) Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler

Hastalığın durumuna göre 3 farklı aşamada ödenir. Ödemeler hafif silikozis için 1317 TL, orta silikosiz için 1505 TL ve ağır silikozis için 1677 TL olarak ödenir. Bakanlık bu yardım için yeni başvuru alınmadığını da bildirdi. 

4-) Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Kronik hastalığı olan ve ihtiyaç sahibi konumunda bulunan ailelere ödenir. Elektrik Tüketim Desteği kapsamında cihazın tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar destek verilmektedir. Başvuru işlemleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@