Evde Kalma Süresi Arttı! 5 Formülle Elektrik Faturasını Kabarmasını Önleyin

Tam kapanma sürecinde evde kalma süreci arttı. Vatandaşların evde geçirdikleri vakit arttıkça elektrik kullanımlarına dair sürelerde yükseldi. Peki bu dönemde vatandaşlar faturaları nasıl düşürecekler? İşte yapılması gereken bazı önlemler.

Evde Kalma Süresi Arttı! 5 Formülle Elektrik Faturasını Kabarmasını Önleyin

Türkiye koronavirüs salgını kapsamında tam kapanma içerisine girdi. Yaklaşık 3 hafta sürecek olan tam kapanma sürecinde vatandaşlar sadece temel ihtiyaçları için dışarıya çıkacaklar. Bu dönemde vakitlerinin çoğunu evde geçirecek vatandaşların en çok elektrik kullanımını artırmaları bekleniyor. 

Peki vatandaşlar faturaların şişmemesi için hangi yöntemlere dikkat edecekler? Daha düşük fatura için neler yapacaklar? İşte uzmanların açıkladığı birkaç formül.

ELEKTRİK FATURASINI 5 FARKLI YÖNTEMLE DÜŞÜRÜN

Elektrik faturasının yüksek gelmemesi için hem kullanım anında uygulanabilecek bazı yöntemler var hemde genel olarak alınacak tedbirler. Vatandaşlar tüm tedbirleri aynı anda uyguladıklarında yüzde 20 hatta yüzde 30'lara kadar elektrik tasarrufu yapabilirler. 

Tam kapanma sürecinde yaklaşık 3 haftalık süreçte kötü fatura sürprizi ile karşılamak istemeyen vatandaşlar için uzmanların açıkladı 5 farklı yöntem şu şekilde;

1-) Faturaları düşürmek için ilk atılması gereken genel tedbriler kapsamında. vatandaş elektronik eşya alırken enerji verimliliği A, A+, A++, A+++ cihazları tercih etmeliler. Bu cihazlar faturaların kabarmamasını sağlamakta. A, A+, A++, A+++ enerji sınıfında olan cihazlar çok daha az enerjiyle çok daha fazla iş yaparlar. 

2-) Cihazların bulundukları konumları çok iyi seçin. Elektronik cihazlar kullanım amaçlarına göre konumlandırılmalılar. Örneğin buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın. Doğrudan ısı ile yakın olan buzdolabı soğuk ortamı koruyabilmek için daha fazla enerji harcayaktır. 

3-) Yemek pişirirken fırının kapağını gerektiğinden fazla açmayın. Kapağı her açışta fırın sıcaklığının 25-30 derece düştüğünü unutmayın. Ayrıca cam ve seramik kaplar tercih ederseniz fırın sıcaklığını 15 derece düşürebilirsiniz.

4-) Çamaşır ve bulaşık makinesi kullanımları tam kapasite olmalı. Çamaşır yıkarken makineyi tam kapasite doldurmalısınız. Daha az veya daha çok olması enerji tüketimini olumsuz etkiler. Ayrıca az kirli çamaşırlarda ekonomik programı uygulayabilirsiniz. Bu kurallar bulaşık makinesi kullanımında da geçerlidir. 

5-) Yine evlerde düzenli olarak kullanılan cihazların başında gelen elektrikli süpürge. Elektrikli süpürge kullanımlarında torbalı yerine su hazneliler daha avantajlıdır. Ancak torbalı kullanan varsa makineyi çalıştırmadan önce torbasını boşaltsınlar bu sayede çekim gücü artacaktır. 

Elektrik faturasının düşürülmesine dair ilan edilen bu 5 madde ayrı ayrı uygulandığında faturalara çok fazla etki etmeyebilir. Ancak vatandaşlar tüm ay boyunca tüm önerileri dikkate alırlarsa faturalarında dikkaç çekici oranda düşme olacaktır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@