Evde Bakım Parası Maaşı Yatan İllerin Güncellenmiş Tam Listesi Sorgulama (Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, her ay düzenli olarak bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen Evde Bakım Parası maaşı ödemeleri il il yatmaya devam ediyor. İllerin güncellenmiş tam listesi ve Evde Bakım Parası'na ait tüm detaylar haberimizde.

Evde Bakım Parası Maaşı Yatan İllerin Güncellenmiş Tam Listesi Sorgulama (Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygun olan kişilere verilen Evde Bakım Parası Maaşı her ay düzenli olarak banka hesaplarına yatmaktadır. Genellikle her ayın 10 ile 20 si arası il il sırasıyla yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nedir? Neden Verilir?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.

Evde Bakım Yardımına Başvurmak İçin Engel Oranı Kaç Olması Gerekir?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım parası maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığı  e-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Hesabına bakım parası yatan kişi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve  e-Devlet şifresi ile sorgulama yaparak ödeme yapılıp yapılmadığını kontrol edebilir. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, evde bakım parası maaşı alanlara telefon numaraları üzerinden SMS gönderilmektedir. Halen bir gelişme olmadıysa son olarak,Ziraat Katılım Bankası üzerinden BAKIYE yazıp, 4747’e sms atarak ödeme yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirler.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELER?

Evde Bakım Parası alabilmek için hani içi kişi başına düşen tutarın gerekli kriterlere uygun olması gerekmektedir. Evde bakım maaşı almak isteyen hasta yakınlarının üç kritik kriteri sağlamış olması gerekiyor.

Evde bakım aylığına başvuruları için ise;

1- Ailenin gelir kriterine uyumlu olması

2- Hastanın bakıma muhtaç olması

3- Hastanın ağır engelli olduğunu ispat eden sağlık raporu.

Kamugundemi.com olarak evde bakım parası yatan illerin güncellenmiş listesini sizlerle paylaşıyoruz. Nisan 2021 ayı evde bakım parası yatan iller...

1- Amasya    

2- Kırklareli    

3- Edirne

4- Bolu    

5- Samsun    

6- Aksaray

7- Ordu    

8- Hatay    

9- Sakarya

12 Nisan 16 Nisan arası hemen hemen tüm illerin ödemesi yapılacaktır.Ödeme yapılan illerin listesi sürekli güncellenecektir...

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@