Evde Bakım Maaşı Mayıs Ödemeleri Başladı Mı? Bayramdan Önce Ödenecek Mi?

2 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı ödemeleri Mayıs 2021 başladı mı? Aile Bakanlığı, Ramazan Bayramından önce evde bakım parası ödemelerini hesaplara yatıracak mı? Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemelerine dair tüm ayrıntılar.

Evde Bakım Maaşı Mayıs Ödemeleri Başladı Mı? Bayramdan Önce Ödenecek Mi?

Evde bakım maaşı alan on binlerce aile, vatandaş ödemelerin Mayıs 2021 ödemelerinin başlayıp başlamadığını araştırmaya başladı. 

Ramazan Bayramının evde bakım maaşı ödeme döneminin tam ortasına denk gelmesi, bayram öncesi tam kapanma uygulanıyor olması, bayram sonrası kamuda 9 günlük tatil kararı ile vatandaşlar tüm süreçler öncesinde evde bakım maaşlarının ödenmelerini istiyorlar. 

EVDE BAKIM MAAŞI MAYIS ÖDEMELERİ BAŞLADI MI?

Evde bakım maaşı ödemeleri normal bir süreçte her ayın 7. günü ile 8. gününde başlar. Bu tarih birkaç önce veya sonra olmakla beraber genel olarak  her ayın ilk haftasının sonundan itibaren ödemeler hesaplara yatar. Bakanlık ödemelerin ilk haftasında çok hızlı hareket eder ve çok sayıda şehir için ödemeler yapılır. Bunun dışında ise her 20. gününe kadar ödemeler tamamlanır ancak çeşitli nedenlerden dolayı bazı durumlarda bu süreç ayın 25. gününe kadar devam eder. 

Ancak Mayıs 2021 Dönemi Ödemelerinde

Mayıs 2021 döneminde yapılacak evde bakım maaşı ödemelerinin daha erken yapılması bekleniyor. Hükümetin ayında 15. ödenmesi gereken memur maaşlarını ayın 10'una taşımış olması, emekli ikramiyelerinin erken ödenecek olması diğer desteklerin de erken ödenmesi için zemin oluşturdu. 

Türkiye'nin en fazla alınan destek ödemelerinden evde bakım maaşları için de sürecin 13 Mayıs tarihinden Ramazan Bayramından önce başlaması bekleniyor. En büyük beklenti ise diğer aylarda olduğu gibi değil de ödemelerin her şehir için aynı gün yapılması. 

Aile Bakanlığı Mayıs ödemeleri için henüz resmi açıklamada bulunmadı ancak önümüzdeki günlerde ödemelerin başlaması bekleniyor. 

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ KİMLERE ÖDENİR?

Evde bakım maaşı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağladığı desteklerin başında gelir. 

On binlerce vatandaşın faydalandığı destek ile yakın akrabasının bakımını yapanlara aylık destek ödenir. Bakımı yapılan kişinin hasta ve kendi kişisel ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olması gerek. Bu durumunda ayrıca sağlık raporuyla kanıtlanması isteniyor. Destek başvuruları hane gelir düzeyine göre değerlendiriliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@