Ev Hanımları, İşsizler, Çiftçiler 2021 SGK Bağkur İsteğe Bağlı Emeklilik Prim Ücretleri

İsteğe bağlı sigorta pandemi sürecinin ekonomik etkileri sonrasında daha çok araştırılıyor. Merak edenler için işsizler, ev hanımları, çiftçilerin isteğe bağlı sigortayı hangi şartlarda yaptırdıkları ve aylık kaç TL prim ödediklerini listeledik.

Ev Hanımları, İşsizler, Çiftçiler 2021 SGK Bağkur İsteğe Bağlı Emeklilik Prim Ücretleri

Çalışma hayatında doğrudan yer almayanların emeklilik formülü isteğe bağlı sigorta. Dorğudan çalışmayan ancak SGK'ya prim ödeyerek hem tüm sağlık hizmetlerinden faydalanan vatandaşlar ayrıca yaşlandıklarında emekli olabilecekler. 

İsteğe bağlı sigorta her vatandaş için uygun olmamakla birlikte aylık belli ödeme yapılması gerekiyor. İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenler için 2021 yılı prim tutarları ile maliyet oranlarını hesapladık. 

2021 YILI İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İLE NASIL EMEKLİ OLUNUR?

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen tüm vatandaşların standart, çalışarak emekli olan vatandaşların sağladığı şartları tümüyle yerine getirmeleri gerekir. Çalışma hayatında olan vatandaşlar SGK primlerini çalıştıkları firmalar üzerinden öderler. Prim ödemeleri ile hem sigortalılık gün sayısı tamamlanır hem prim şartı karşılanır.

İşsiz olan, çalışmayan vatandaşlar için ise emeklilik süreci isteğe bağlı sigorta ile başlar. Vatandaşlar SGK İl Müdürlüklerine yapacakları başvurular ile isteğe bağlı sigorta ödemesi yapmaya başlarlar. Prim ödemesi yapılmaya başlandığında hem sigortalık gün sayısı dolmaya başlar hemde prim şartı sağlanır. 

İsteğe bağlı sigorta ile yapılan ödemeler her ay düzenli bir şekilde vatandaşlar tarafından yapılır. 

2021 YILI PRİM TUTARLARI

Ev Hanımları için 2021 yılı isteğe bağlı sigorta prim tutarı: 847 TL

SGK Ek 5 Tarım sigortası için tutarı: 913 TL

Esnafın 1479’a göre teşvikli tutarı: 927 TL

Çiftçinin 2926’ya göre teşvikli tutarı: 781 TL

İSTEĞE BAĞLI SİGORTASI BAŞLATMA ŞARTLARI

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenler için sağlanması gereken şartlar var. Her vatandaş isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapamaz. Aşağıda yer alan koşulları sağlayanlar başvuruda bulunabilir ve emeklilikleri için kendi ödemelerini yaparlar. 

İsteğe bağlı sigorta için 18 yaşını doldurmuş olmak ilk şart. 

SSK, Bağkur gibi bir devam sigortanızın olmaması gerekiyor. Yani aktif olarak iş hayatında yer almamanız gerekiyor. 

Emekli maaşı olanlar da isteğe bağlı sigorta için başvuru yapamazlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@