Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır? Güncel Ethereum Fiyatları

Ether diye de bilinen Ethereum madenciliği, bir kripto para birimi olan Ethereum’u elde etmek için uygulanan yazılımın adıdır. Ethereum madenciliği yapmak için, kişilerin öncelikle bir Ether cüzdanı oluşturmaları gerekir. Peki Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır ve Güncel Ethereum Fiyatları ne kadardır?

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır? Güncel Ethereum Fiyatları

Ethereum madenciliği yapmak için, kişilerin öncelikle bir Ether cüzdanı oluşturmaları gerekir. Bu Ether cüzdanı, her kripto borsasından oluşturulamıyor. Belirli siteler Ethereum Madenciliğinin yazılımına sahip olduğu için ancak onlardan yapılabiliyor. Bu sistemlere kayıt olunmasının ardından, kişilerin taraflarına bir yazılım dosyası gönderilir. Buradan, programın indirilmesiyle Ethereum madenciliğine başlanabilir. 

Ethereum Madenciliği Nedir? 

Ether diye de bilinen Ethereum madenciliği, bir kripto para birimi olan Ethereum’u elde etmek için uygulanan yazılımın adıdır. Ethereum, blockchain ağı içinde yer alan sistemlerden biridir ve orijinal olarak oluşturulmuş Ethash olarak isimlendirilmiş bir sistem algoritmasıyla çalışır. 

Ethereum Madenciliğinin Kar Getirisi Ne Kadar? 

Ethereum madenciliğinin kar seviyesi, aylık veya yıllık olarak faiz geliri gibi sabit bir gelir getirmez. Bu nedenle de belirli bir rakam söylenemez. Ancak yeni başlayanlar için yüksek bir seviye ile başlamaz. Fakat yatırım yapmak için Ethereum madenciliğine başlayıp birikim yapılması durumunda güzel karlar elde edilebilir. Ethereum madenciliğinin getireceği kazanç seviyesi, kişinin sahip olduğu donanıma göre değişir. 

Madencilik yapan kişi, her 15 saniyede oluşturulan 1 blok taşından 2 ETH kazanır. Alınacak ekstra ödüllerin fazlalığı veya piyasada etherin düşmesine bağlı olarak da edilen kar miktari değişebiliyor. 

Ethereum Madenciliği İçin Hangi Donanımlara İhtiyaç Vardır? 

Ethereum madenciliği için ihtiyaç duyulan donanımlar, şöyle sıralanabilir: 

•    Yüksek GPU gücü 
•    Güçlü bir SSD 
•    Güçlü bir ekran kartı 

Madencilik yapmak isteyen kişiler için, gücü yüksek bir ekran kartı almak  Ethash algoritmasını daha işletebilmesi açısından önemlidir. Bunların yanında, uzun süreler boyu bilgisayar ve sistemi açık olacağı için bir soğutma sistemi ihtiyacı olunur. Bellek kartlarının da yüksek olması sistemin hem daha hızlı çalışmasını sağlar hem de birikim sonucu yavaşlamayı engellemiş olur. 

Ethereum Ne Kadar? 

Güncel Ethereum fiyatları, şöyle sıralanmıştır: 

•    1 Ethereum= 20.295.43 TL 
•    Son 24 saatteki Ethereum hacmi= 73.195.659.138 USD 
•    Ethereum’un toplam piyasadaki arzı= 473.522.674.210 USD 
•    Piyasa değeri sıralaması= 2 

Ethereum Nereden Alınır? 

Ethereum satışı, neredeyse tüm kripto para borsalarından yapılır. Ama en yüksek satım fiyatları genellikle büyük borsalardan gerçekleşir bu nedenle ekonomistler Ethereum almak isteyen kişilerin büyük borsalardan almalarını tavsiye ederler. En büyük kripto para borsaları da şöyle sıralanabilir: 

•    Binance 
•    Paribu 
•    VeBitcoin 
•    Coinbase 
•    Huobi Global 

Madencilik Havuzu Nedir?  

Madencilik havuzu sistemi, kişilerin dahil oldukları madencilik programlarında yalnız başlarına hareket etmemelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin asıl amacı, kişilerin donanımlarının artmasıyla daha fazla ve daha hızlı çalışabilmelerini sağlamaktır. Ancak bu havuza dahil olan kişilerin, çıkardıkları madenleri belli oranlarda aynı havuzda oldukları kişilerle paylaşmaları gerekir. Havuzda bulunmak için siteler kişilerden farklı ücretler talep eder ancak genelde bu ücret %1 üzerine çıkmaz. Bunun yanında kişiler Ethereum madenciliğini bir havuz içinde yapmak istiyorsalar, hesaplarında en az 0.1 ETH bulundurmaları gerekir. 

Bulut Madenciliği Nedir? 

Bulut madenciliği sistemi, herhangi bir elektronik cihaza sahip olmayan veya başında zaman geçirmek istemeyen kişilerin daha çok tercih ettiği, emek istemeyen bir madencilik türüdür. Ethereum madenciliği için daha çok tercih edilir çünkü kullanıcılar sadece kontrat niteliğinde bir sözleşme imzalayarak kira öderler. Bilgisayarlarına bir program kurmaları veya başka bir işlem yaparak başında beklemeleri gerekmez. Fakat belirli bir yerde yapılmaması nedeniyle çok güven vermeyen bir madencilik türüdür ve daha önce Ethereum bulut madenciliği vaadiyle kandırılan insanlar da vardır. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@