Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Başvurusu ve Şartları 2021

Esnaf kefalet kredisi başvurusu pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizin  bir nebze olsun kolay atlatılmasını sağlamaktadır. İşletmesi zor durumda olan esnaflara verilen bu kredilerin vadeleri 1-5 yıl arasında değişmekle birlikte miktarları ihtiyaç kredilerden daha yüksektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Başvurusu ve Şartları 2021

Esnaf kefalet kredisi başvurusu pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizin bir nebze olsun kolay atlatılmasını sağlamaktadır. İşletmesi zor durumda olan esnaflara verilen bu kredilerin vadeleri 1-5 yıl arasında değişmekle birlikte miktarları ihtiyaç kredilerden daha yüksektir.

Özellikle son birkaç yıllık gelir tablolarını inceleyen bankalar, esnafın genel durumuna göre kefalet kredileri vermektedir. Derneklerin kefaletiyle verilen bu kredilerin genelde kamu bankalarının desteğiyle verildiği bilinmektedir. Bu yüzden vade süreleri ortalama kredilerden daha uzundur.

Esnaflara şu krediler verilmektedir:

-    İşletme kredisi
-    İskonto kredisi
-    Tesis kredileri

Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Şartları

-    Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek
-    En az 1 yıldır esnaf olmak
-    Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı olmak
-    Vergi borcu bulunmamak
-    Kredi sorunun yüksek olması

Bu şartları taşıyan kişilere bağlı bulundukları esnaf kooperatifleri desteğiyle kredi verilir. Genelde kooperatif kurullarının desteğiyle verilen kredilerin anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır. Bankanın onayıyla verilen kredilerin kullanılması sırasında anlaşmalı bankalara onay verilerek kredinin kullanımı sağlanır. 

Başvuru sonucu genelde 15 gün içinde iletilir. Ancak her başvurunun olumlu sonuçlanması beklenmemektedir. Bu yüzden limitler ve gereken evraklar söz konusu olduğunda bazen kefil de gerekerek başvurunun detaylı değerlendirilmesi gerekebilir. Esnaf kredisi başvurusu koşullarına uygun olan işletmelere kredi verilmesiyle birçok nakit ihtiyacının hızla çözülmesi mümkün olabilir. 

Ticari Kredi Nedir?

Ticari krediler son derece önemlidir. Çünkü işletmenin nakit ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinde en hızlı sonuçlanacak olan kredi çeşitlerindendir. Normal kredilerden daha yüksek limitlere çıkabilen ve işletmenin sürdürülebilirliği açısından önemli olan bu kredilerin başarıyla sonuçlanması için kefil gereksinimi ve ipoteklerin yerine getirilmesinin söz konusu olduğu bilinmektedir. 

Birden fazla ESKKK ile ortak olmayan ve gerekli evrakların hazırlanmasını sağlayan işletmelerin kredi alabilmeleri için Ticaret Odasına kayıt olmamaları gerekir. İş yerinin bulunduğu ilde ikamet eden işletmelerin kredi almaları için gerekli evraklarla birlikte ilgili bankalara gitmeleri gerekebilir. Bazı durumlarda ekstra kefil gerekebilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@