Erpiliç'ten Mustafa Ericek: Şu An Biz Önümüzü Göremiyoruz

ANKARA(ANKA) - Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, 1...

Haberler 16.09.2015, 07:25
Erpiliç'ten Mustafa Ericek: Şu An Biz Önümüzü Göremiyoruz

ANKARA(ANKA) - Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, 1 Kasım'da yapılacak seçimlerin ardından güçlü bir siyasi otoritenin olmasını beklediklerini ifade ederken, "Biz sanayici, üretici olarak şuna bakıyoruz; siyasi sonuçlar iyi olursa bu da ekonomiye o kadar güzel yansır. Şu an itibarıyla biz önümüzü göremiyoruz" dedi.  

Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, ANKA'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ericek, “Türkiye yeniden seçime gidiyor. 1 Kasım sonrasında siz, nasıl bir siyasi ve ekonomik durum bekliyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine, “Umarım 1 Kasım'dan sonra umduğumuz gibi sağlam, güçlü bir siyasi otorite olur. Sonuç böyle olursa bizim için çok rahat olur. Biz sanayici, üretici olarak şuna bakıyoruz; siyasi sonuçlar iyi olursa bu da ekonomiye o kadar güzel yansır. Şu an itibarıyla biz önümüzü göremiyoruz" dedi. Ericek, siyasi belirsizliklerin, ekonomik sıkıntılar içeride çok daha fazla hissedildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bunun için Kasım'dan sonra güçlü bir siyasi otorite olsun ki biz de işimize gücümüze bakalım. Benim beklentilerim önümüzdeki yıllar için çok da kötümser değil. Türkiye'nin iç dinamikleri ve büyüme eğrisi doğrultusunda bu olumsuzluklardan çok daha fazla etkilenmeden çıkarız diye düşünüyorum. Kendi sektörümüzle de alakalı bizler pozisyonlarımızı aldık. Döviz borçlanmamızı revize ettik, yatırımlarımızı beklemeye aldık. Kapasite artırımımızı beklemeye aldık."

-“DOLAR KURU DÜŞERSE YATIRIMCIYA DA MORAL OLUR”-

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın “Merkez 2.70 liradan dolar satsın” şeklindeki açıklamaları üzerine de değerlendirmede bulunan Ericek, “Böyle bir şey olursa biz de memnun oluruz tabi ki... Niye olmasın. Buradan baktığınızda yatırımcının, sanayicinin önünü açmak lazım. Doğu’daki haberler canımızı sıkıyor, moralimizi bozuyor. Şu ortamda yatırım şevki de azalıyor, yatırımcıya da moral olur böyle bir şey” dedi.

 Ericek, döviz kurunun yüksek olmasının tavuk ihracatını da olumlu yönde etkilediğine dikkat çekti.

-“CİZRE'DEKİ SOKAĞA ÇIKIŞ YASAĞI SEVKİYAT NOKTASINDA SORUN YARATTI”-

Türkiye’deki kanatlı sektörünün son durumuna ilişkin de bilgi veren Mustafa Ericek, “Bu sene piknikti, mangaldı derken Eylül ayı geldi, balık çıktı ve kurban bayramı derken biz de önlemimizi alıp üretim kapasitelerimizi düşürdük. Önümüzdeki günlerde bir miktar daha düşmeye devam edecek. Bize bir hareketlilik, bir dinamiklik katan yapı da ihracat. Şu an kurlar yüksek olmasına rağmen ihracatımız fena gitmiyor.

Cizre'de sokağa çıkış yasağı olması sevkiyat noktasında sorun yarattı. Önümüzdeki günlerde güney tarafına yapacağımız ihracatla da sektör daha rahat nefes alıp daha karlı bir noktaya gelecek inşallah” açıklamasında bulundu.

-“İRAN MECBURİYETTEN BİZDEN MAL ALDI”-

İran'a yönelik yaptırımların kalkmasının ardından siz de İran pazarına girmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine de Ericek, “Biz İran pazarına giremeyiz çünkü en son 2 sene önce oraya ihracat yaptık. Onda da mecburiyetten bizden mal aldılar. O dönemde İran’da çıkan kuş gribi nedeniyle kapasiteler ciddi miktarda düştü ve İran ithalatçı durumuna geldi. Yoksa İran üretim kapasitesi olarak ciddi bir kapasiteye sahip. Bir Suriye gibi ya da Rusya gibi düşünmemek lazım” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@