Erken Emeklilik Bekleyenler Dikkat! SGK’dan İlaç Gibi Açıklama

Erken emeklilik bekleyen kişiler için güzel haber geldi. SGK yeni yaptığı açıklamaya göre sekiz yıl erken emeklilik için fırsat sunacak

Ekonomi 02.06.2020, 15:37
Erken Emeklilik Bekleyenler Dikkat! SGK’dan İlaç Gibi Açıklama

Erken emeklilik bekleyen kişiler için güzel haber geldi. SGK yeni yaptığı açıklamaya göre sekiz yıl erken emeklilik için fırsat sunacak. Ancak vatandaşlar sekiz yıl erken emekli olmak için ne yapmalı? 2000 ve 2008 yılları zamanında yapılan yasalar ile birlikte, vatandaşlar için önceye dahil olan borçlanmalar kaldırılmıştır. Fakat Yargıtay’ın yeni kararları ile birlikte bu konu tekrar gündem haline gelmiştir. Bu yolu takip eden kişilerin sekiz yıl erken emeklilik hakkına sahip olacağı biliniyor.

Önceye dönük borçlanma için yeni gelen kanunlar ile birlikte erken emeklilik söz konusudur. BAĞKUR dahilinde olan kişiler tescillerini 20 Nisan 1982 tarihine kadar öne çekme hakkına sahiptir. Bu kişilere sunulan tek koşul ise sigortalarının tescilli olmasıdır. Oda kaydına sahip olan kişiler ise 22 Mart 1982 tarihine kadar bu günü öne çekme hakkına sahiptirler.

Ancak BAĞKUR dahilinde olan her vatandaş öncesindeki günlerini işletemiyor. Vatandaşın önceki günlerini işletmesi için, 4 Ekim 2020 tarihinden önce BAĞKUR dahilinde olması gerekiyor. Fakat vatandaş 2000 yılından önce esnaflık yapmış ise, 4 Ekim 2000 tarihine kadar olan süresini işletebilir. Yani 4 Ekim 2000 tarihine kadar BAĞKUR kaydını yaptırma hakkına sahiptir. Vergi kaydı olan veya bir firma ortaklığı olan kişiler sigortaya dahil olabilirler. Bu durum sonucunda 4 Ekim 2000 gününden itibaren başlanması düşünülüyor. BAĞKUR erkene çekilebilir ya da silinmiş bir kayıt mevcut ise tekrar etkinleştirilebilir.

Tescili Olmayanlar İçin Son Tarih 1 Ekim 2008!

8 yıl erken emeklilik için kişiler, tescili olmayan durumları da merak ediyorlar. Tescili olmayan kişiler için belirlenen tarih ise 1 Ekim 2008 olmuştur. Bu duruma örnek verilebilir. Bir esnaf 1 Mayıs 2005 tarihinde, vergi ödemeye başlamış ve tescil ettirmemiş ise erkene çekebilir. SGK’ya başvurur ve sigorta tarihini 1 Ekim 2008 olarak değiştirebilir. Bu durum sayesinde kişi, sekiz yıl erken emeklilik şansı elde etmiş olacaktır.

Erken Emeklilik Hakkına Kimler Sahip Olabilir?

SGK son zamanlar içerisinde ülkede yaşayan kişiler için erken emeklilik imkanı sunmak için çaba sarf ediyor. Bu çabaların içerisinde bazı uyuşmazlıklar da söz konu olabiliyor. Herkes aynı koşullar altında çalışmadığı için herkesin aynı oran içerisinde emekli olması haklı bir durum değil. Bu durumun getirisi olarak bazı kişilerin daha erken emeklilik hakkına sahip olması bekleniyor. Tehlikeli ya da ağır iş koşulları altında çalışan kişiler için 3 yıl erken emeklilik imkanı tanınıyor. Bu durumda SGK, kişi için başvuru yapıyor. Emeklilikte haksızlığın önlenmesi amacı ile yıpratıcı koşullar altında çalışan kişilere erken emeklilik verilmesi söz konusudur.

Hangi Meslekler Erken Emekli Ediliyor?

  • Kurşun ve Arsenik işleri için 60 ile 90 gün arası gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • Cam üretilen atölye işçileri için 60 gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • Çimento fabrikaları için 60 gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • Alüminyum üretilen ve işlenen fabrikalar için 60 gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • Radyoaktif maddeler ile etkileşime geçilen işler için 90 gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • TSK dahilinde olan askerler için 90 gün ekleniyor; sınır 8 yıl,
  • Emniyet mensubu olan kişiler için 90 gün ekleniyor; sınır 8 yıl,
  • İtfaiye dahilinde çalışan kişiler için 60 gün ekleniyor; sınır 5 yıl,
  • TBMM dahilinde olan bakanlar için ise 90 gün ekleniyor, sınır 5 yıldır.

Kaynak: Haberkervani.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@