Erkek Çalışana Doğum İzni! Tüm İşverenler Şartsız Vermek Zorunda

Eşi doğum yapan tüm erkek çalışanlara doğum izni verilir. 4857 sayılı kanun kapsamında sağlanan doğum izni baba olan her çalışanın hakkı olup işverenler tarafından sağlanmak zorunda.

Erkek Çalışana Doğum İzni! Tüm İşverenler Şartsız Vermek Zorunda

Özel sektörde çalışan personellerin özel hakları bulunuyor. İş Kanunu kapsamında sağlanan bu haklar çalışanlara dair özel durumlarda uygulanmakta olup işverenlerin bu hakları çalışanlarına sunması gerekiyor. Çalışanlara sağlanan bu haklardan birisi de doğum izni. 

KADIN VE ERKEK ÇALIŞANLARDA DOĞUM İZNİ

Anne olmaya hazırlanan bir kadın çalışan doğum öncesinde ve sonrasında izin alır. Tüm işverenler için geçerli doğum izni doğumdan öncesi 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftayı kapsar. 

Bu süreç boyunca çalışana ödemeler devlet tarafından yapılır. Doğum iznine ayrılacak olan çalışanlar için yapılacak ödemeler ise kadın çalışanın maaşı ile doğru orantılır. Maaş tutarı arttıkça doğum izni parası artar. 

2021 yılında doğum izni parası asgari ücretle çalışan bir kadına 8 bin 904 TL olarak ödenir. Bu rakam brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Brüt ücreti asgari ücretten daha fazla olan bir çalışan için ise ödenecek rakam daha da fazla olur. 

BABALARA DOĞUM İZNİR

Çalışma hayatında yer alan babalara da doğum izni verilir. Baba olan erkek çalışanların ister kamuda ister özel sektörde çalışsın doğum izni kullanma hakkı bulunuyor. Doğum izni kamuda 10 gün, özel sektörde ise 5 gün olarak kullanılır. 

SGK uzmanı Ekrem Sarısu'da kendisine sorulan doğum izni konusunda bir soruyu yanıtladı.

Bir erkek çalışanın "İş Kanunu’na tabi olarak çalışan işçilere eşinin doğum yapması nedeniyle kaç gün mazeret izni verilmesi gerekiyor? İşverenin bu izni vermeme gibi bir hakkı var mı?" sorusuna yanıt veren Sosyal Güvenlik Uzmanı erkeklerin doğum izni hakkına dair "4857 sayılı kanun kapsamındaki işçilere, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli mazeret izni verilmesi gerekiyor. İşverenin bu izni vermeme gibi bir hakkı bulunmuyor." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@