Erdem Başçı: Kimseye Merkez Bankası Gevşedi Dedirtmeyeceğiz

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, görev süresinin dolmasından sonra devam etmeyi düş&uu...

Haberler 28.10.2015, 13:15
Erdem Başçı: Kimseye Merkez Bankası Gevşedi Dedirtmeyeceğiz

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, görev süresinin dolmasından sonra devam etmeyi düşünüp, düşünmediğine ilişkin soruya, “Görevden hiçbir zaman kaçılmaz” yanıtını verdi.

İSTANBUL (ANKA) - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son 1 aylık dönemde uzun vadeli faizlerde bir düşüş görüldüğünü ve bu düşüşün devam etmesi durumunda Merkez Bankası olarak sıkı duruşlarını sürdürmeye çalışacaklarını vurgulayarak, “Biz sıkı durmaya devam edeceğiz ki Merkez Bankası’nın kararlılığı görülsün. Kimseye Merkez Bankası gevşedi dedirtmeyeceğiz” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı 4.Çeyrek Enflasyon Raporu’nu açıkladığı toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başçı bir soru üzerine bankacılık karlarına ilişkin, “Tüketici kredilerinin riskleri var. Risk merkezi çalışmalara başladı. Bankacılarımızın karlılık oranları dünyada hala en yüksekler arasında. Her ne kadar trend aşağı yönlü olsa da biz de takip ediyoruz, ama tüm dünya da hangi bankacıyla konuşursanız konuşun karlılık oranlarının düştüğünü söylerler. Bunun da çeşitli sebepleri bar. Bankacılık normalde getiri eğrisinden kar eder. Düzenlemeler çok sıkılaştı. Diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda bizim bankacılık sektörümüz hala karlı durumda. Bizim araçlarımız bir miktar buradaki aracılık maliyetlerini azaltıcı yönde şeklinde okuyabilirsiniz. Özellikle zorunlu karşılıklara faiz ödemiyorduk. Şimdi hem yabancı para zorunlu karşılıklara da hem de Türk parası zorunlu karşılıklara faiz ödüyoruz.  Bu yumuşatıcı dengeleyici bir karar. Son 1 aylık dönemde uzun vadeli faizlerde bir düşüş gördük. O bir süre daha devam edebilir, devam ederse biz orada sağlam sıkı durmaya devam edeceğiz ki Merkez Bankası’nın kararlılığı görülsün. Merkez Bankası gevşedi dedirtmeyeceğiz kimseye. Sağlam duruşun süresiyle ilgili sinyal verdik” açıklamalarında bulundu.

-“HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN BERİ GEREKLİ KARARLARI KANUNDA ÖNGÖRÜLDÜĞÜ ŞEKİLDE ALIYORUZ”-

Merkez Bankası’nın rezervlerini uzun vadede kaybetmeden kullanmanın yollarını bildiğini vurgulayan Başçı,  bir soru üzerine de, “Seçim sonrası ne olur hep birlikte gözleyeceğiz. Belirsizlikler ortadan kalkmasa da azalmış olacak. Ama zor bir yıldı. Her anlamda zor bir dönem geçirdik. Bu kadar zor dönemde dahi anayasada öngörülen mekanizmalar önceden iyi tasarlanmıştı. O çerçeve de kurumların işlediği görüldü. Haziran seçimlerinden bu yana biz gereken kararları kanunda öngörüldüğü şekilde hiç tereddüt etmeden alıyoruz. Kurumlar çalışıyor. Anayasal çerçevede siyaset süreci devam ediyor. Bunlar sevindirici” yanıtını verdi.

Erdem Başçı, bir soru üzerine de son 7 yılın ortalama enflasyonunun yüzde 7.9 olduğuna dikkat çekerek, sapmanın gıda enflasyonu ve cari açıkla açıklanabileceğini bildirdi.

-“OYLAMA SONUÇLARINI ÜLKE OLARAK HAZIR OLMADIĞIMIZ İÇİN YAYINLAMIYORUZ”-

Gazetecilerin bir sorusu üzerine para politikası toplantılarındaki oylama sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmadıkları için eleştiri aldıklarını söyleyen Başçı, “Para politikasıyla ilgili bizim eksiğimiz nedir diye bakıldığında, büyük ihtimalle oylama. para politikasıyla ilgili bizim eksiğimiz nedir diye bakıldığında, büyük ihtimalle oylama sonuçlarını yayınlamıyoruz. Biz buna Merkez Bankası olarak hazırız ama ülke olarak hazır değiliz. İlerde o olgunluğa ulaşacağız. Avrupa Merkez Bankası artı bildiriyor. Onlarda önceden bizim gibi tek sesli konuşuyordu. Ama şu anda bu ortamda bu daha iyi. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan dolayı şu anda tek sesli konuşmak daha doğru. İlerde biz de arzu ederiz ki hem oylar açıklansın hem de üyelerin farklı görüşü varsa bunu kamuoyu önünde söylesin” ifadelerini kullandı.

 -“GÖREV VERİLİRSE YAPARIZ”-

“Görev süreniz 2016 Nisanda sona erecek? Yeniden atanmayı bekliyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine de Erdem Başçı, “Bu görevler önemli ve zor görevler. Hepimiz büyük bir görev bilinciyle bunu yapıyoruz.  Görev verildiği sürece görev en iyi şekilde yapılır. Görevden kaçılmaz. Bunu konuşmak için henüz erken” diye konuştu. (ANKA/DEVAM)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@