Epdk'dan ‘Motorin Zammı' Açıklaması: 12 Kuruş Zam Söz Konusu Değil

ANKARA(ANKA) - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), motorin fiyatlarına 12 kuruşluk bir zammın söz konusu olmadığını bildirdi. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK), bugün bazı basın yayın organlarında motorin fiyatlar

Haberler 12.05.2015, 18:30
Epdk'dan ‘Motorin Zammı' Açıklaması: 12 Kuruş Zam Söz Konusu Değil

ANKARA(ANKA) - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), motorin fiyatlarına 12 kuruşluk bir zammın söz konusu olmadığını bildirdi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK), bugün bazı basın yayın organlarında motorin fiyatlarına 12 kuruş zam yapıldığına dair çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. 12 kuruşluk bir zammın kesinlikle söz konusu olmadığını belirten EPDK “TÜPRAŞ tarafından motorin fiyatlarına 1 kuruş zam yapılmış, bunun dağıtım şirketleri tarafından pompaya yansıtılması 1 ila 2 kuruş olmuştur” dedi.

Petrol Piyasası Kanunu’na göre, petrol fiyatlarının 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluştuğu, rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine ilişkin uygulamaların sona erdirildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca petrol piyasasında dolaşımda tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyat teşekkülünün arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu, fiyatların oluşumuna etki eden birçok faktörün de bu süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Ham petrol fiyatı ve benzin, motorin gibi ürünlerin kendi arz-talep koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel gelişmeler gibi birçok husus fiyat oluşumuna etki edebilmektedir. Bu kapsamda Kurumumuz akaryakıt fiyatlarını belirlememekte, fiyatlar serbest rekabet ortamında piyasada belirlenmektedir. Diğer taraftan uluslararası piyasalardaki fiyat değişimlerinin sektör tarafından ülkemizdeki fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığı Kurumumuzca yakından takip edilmektedir.” (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@