Engelli Aylığında Muhtaçlık Ölçütü Kararı AYM’den Çıktı! Değişen Yanlar Neler?

Anayasa Mahkemesi engelli aylığında, muhtaçlık ölçütünü belirlerken diğer aile bireylerinin de gelirlerinin dikkate alınmasının Anayasa’ya aykırı olmadığı kararına vardı. Alınan karar tüm engelli aylığı alanları ilgilendiriyor.

Engelli Aylığında Muhtaçlık Ölçütü Kararı AYM’den Çıktı! Değişen Yanlar Neler?

Engelli aylığı alabilmek için bir hane içerisinde kişi başına düşen ortamla aylık gelirin, 16 yaşından daha büyük olanlar için açıklanan asgari ücret rakamının aylık net değerinin 1/3’ünden daha az olası şartı aranıyor. Bu hükmün iptal edilmesi için ise Ankara 15. İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı.

Hükmün İptali İçin Başvuru Nasıl Yapıldı?

Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından yapılan bu başvuru ardından ise Anayasa Mahkemesi karını verdi. Anayasa Mahkemesi ise engelli aylığında, muhtaçlık ölçütünün belirlenmesinde diğer aile fertlerinin gelirlerinin dikkatte alınmasının Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi.

Bu kapsamda engelli vatandaşlar muhtaçlık belgesi edinirken haneye giren ve yasaya göre miktarı belirlenmiş olan kişi başı gelir tutarına uygunluk şartını karşılamaları halinde muhtaçlık belgesini alabilecekler. 2020 senesinde ve 2021 senesi başında şartlar kapsamında yer alan detaylarda her hangi bir değişikli söz konusu olmadı.

Karara Göre Hangi Şartlar Sağlanacak?

Kararın olumsuz yönde çıkması ardından ise muhtaçlık ölçütüne dahil olacak olan engelli vatandaşların eğer bir gelir kaynakları varsa bunun asgari ücretin 1/3’ü kadar olması gerekiyor. Diğer yandan engelli vatandaşın yaşadığı haneye giren toplam gelir, hanede yaşayan her birey için bölüştürüldüğünde bir kişi için hesaplanan gelirin asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.

Bu şartların sağlanmaması halinde fakirlik ve muhtaçlık ölçütü gündeme gelmeyecek. Diğer şartlar hakkında bilgilerin de değişmediği açıklanırken, muhtaçlık ölçütü için aynı zamanda engelli vatandaşın bir mal varlığının olmaması gerektiği, sigortalı olmama şartının sağlanması gerektiği duyuruldu.

Bu şartları sağlayan engelli bireylerin sistemde hiçbir değişiklik olmadan, ikamet ettikleri yerde yer alan muhtarlığa giderek, bu şartlara uygun gelir belgesi teslimi ile muhtaçlık belgesini alacaklar. Daha sonra engelli aylığı için başvuru yapılabilmesi söz konusu oluyor. Muhtaçlık belgesine sahip olunmaması halinde maaş alımından yararlanılamıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@