En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? SGK Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaş miktarları, 2020 Aralık Ayı’nda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranına bağlı olarak memur ve emeklilerin maaş ve aylıklarına zam yapıldı. Enflasyondaki artıştan dolayı memur maaşlarına ve emekli aylıklarına zam gelmiştir.Peki En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadardır ve SGK Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır? Detaylar haberimizde...

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? SGK Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaş miktarları, 2020 Aralık Ayı’nda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranına bağlı olarak memur ve emeklilerin maaş ve aylıklarına zam yapıldı. Enflasyondaki artıştan dolayı memur maaşlarına ve emekli aylıklarına zam gelmiştir. 2020 yılının son ayında, bir önceki aya nazaran enflasyon miktarı %1.25 artış göstermiştir. 2019 yılındaki enflasyon %11.84 iken 2020 yılı değerlendirmeye alındığında ise enflasyon oranı %2.76 oranında artarak %14.6 olmuştur. En düşük emekli maaşları 2000 yılı öncesi SSK emeklileri için 2.333 TL’den 2.420 TL’ye yükselmiştir.

SSK Emeklilerinin En Düşük Maaşı Ne Kadardır?

SSK’dan emekli olanlar için en düşük maaş, 2000 yılı öncesi emekli olması ve 2000 yılı sonrası emekli olması büyük bir fark yaratır. Bundan dolayı en düşük emekli aylığı 2000 yılı öncesi SSK emeklileri için 2.333 TL’den 2.420 TL’ye yükselmiştir.

2000 yılı sonrası SSK emeklilerinin aylıkları 1.447 TL olacaktı fakat geçen sene Nisan Ayı’ndaki zamdan dolayı bu yıl zam olmayacaktır. Geçen yılki Nisan Ayı zammında en düşük emekli aylığı miktarı 1.500 TL’ye yükseltilmişti. Bu sene de 2000 yılı sonrası SSK emeklileri aylığı 1.500 TL’dir.

BAĞ-KUR En Düşük Maaş Ne Kadardır?

BAĞ-KUR emeklilerinin en düşük maaşı, esnaf BAĞ-KUR ve tarım BAĞ-KUR olarak iki şekilde değerlendirilir. Esnaf BAĞ-KUR emekli aylığı 1.627 TL’den 1.763 TL’ye yükselmiştir. En düşük tarım BAĞ-KUR emekli aylığı ise 1.534 TL’den 1.662 TL’ye yükselmiştir. Emekli maaşlarının verilen en düşük miktarı tarım BAĞ-KUR emeklilerine verilmektedir. Esnaf BAĞ-KUR aylığı için 136 TL artış sağlanmıştır. Son olarak tarım BAĞ-KUR aylığı için ise 128 TL artış sağlanmıştır.

2020 Aralık Ayı Enflasyon Miktarı

2020 yılı Aralık Ayı Enflasyon rakamları, 2021 yılının memur ve emekliler için olan zam miktarlarını etkilemiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2020 Aralık Ayı’nda tüketici fiyat endeksi, %1.25 artmıştır. Memur maaşları ve emekli aylıklarının zam miktarını etkileyen enflasyon, 2019’da %11.84 iken 2020 yılında %2.76 oranında artarak %14.6’ya ulaşmıştır.

SGK Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK’lıların emekli maaş sorgulama işlemi, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden gerçekleştirilir. Ana sayfada mevcut olan ve istenen bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde maaş sorgulama gerçekleşmez. SGK maaş sorgulama işleminde sizden istenen bilgiler şunlardır:

  • T.C. kimlik numarası
  • Baba adı
  • SGK sicil numarası
  • Nüfusa kayıtlı olunan il
  • Doğum tarihi

Bu bilgiler doğru ve eksiksiz girildikten sonra sorgula butonundan maaş sorgulama ekranına yönlendirilirsiniz.

BAĞ-KUR Maaş Sorgulama

BAĞ-KUR’dan emekliler için maaş sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. 4B emekli aylık bilgisi bölümünden ayrılan bölümlerdeki bilgileri doldurarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. BAĞ-KUR maaş sorgulama için sizden istenen bilgiler şunlardır:

  • T.C. kimlik numarası
  • E-devlet şifresi

BAĞ-KUR maaş sorgulama işlemini yapacak olan kişinin e-devlet şifresi yok ise PTT’den e-devlet şifresi alarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Siteye giriş yapıldıktan sonra “Tarım” ya da “Esnaf” seçeneklerinden biri, size uygun olacak şekilde seçilir. Bu bilgilerden sonra maaş sorgulama ekranına yönlendirilirsiniz.

SGK Maaş Nasıl Hesaplanılır?

SGK emeklilerinin maaşları hesaplamak için 3 dönem oluşturulmuştur. 2000 yılı ve sonra 2008 yılında yapılan değişikliklere bakılarak hesaplama yapılabilir.

BAĞ-KUR Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları hesaplanması, e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet’e giriş yapıldıktan sonra 4B hizmet dökümü kısmından, 4B emekli maaşları hesaplama sekmesinden yapılır. “Tarım” ya da “Esnaf” kısmı, kendinize uygun bir şekilde seçerek işlem gerçekleştirilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@