Emeklilikte Yaşa Takılanların Bekledikleri Haber Gelecek Mi? Son Dakika 2021 EYT Gelişmeleri!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. 2021 yılında EYT'liler için müjde verilecek mi? TBMM'de EYT'liler için kanun teklifi verildi mi? EYT yasası ne zaman kanunlaşacak? Son dakika EYT açıklamaları neler?

Emeklilikte Yaşa Takılanların Bekledikleri Haber Gelecek Mi? Son Dakika 2021 EYT Gelişmeleri!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için son dakika gelişmeleri büyük bir merakla araştırılıyor. EYT son dakika haberleri neler? EYT'lilere müjde verilecek mi?

SON DAKİKA EYT HABERLERİ!

Milyonlarca çalışan Türkiye'de bir an önce emekli olmayı hayal ederken yaklaşık 5 milyon vatandaş ise prim gün sayısı şartını yerine getirmelerine rağmen emekli olmak için yaş şartını tamamlamak için beklemek zorunda kaldılar. Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle iş hayatında meydana gelen aksaklıklarla oldukça zorlanan EYT'liler çalışmak zorunda olmalarına rağmen çalışacak iş bulmakta büyük güçlükler yaşıyorlar. Bu nedenle kendilerine emeklilik yolunu açacak EYT yasasının bir an önce TBMM'de gündeme alınmasını bekliyorlar.

EYT'lileri bu kadar umutlandıran gelişmelerden birisi de siyasilerin seçimden önce kendilerine verdikleri sözler olmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim sonrasında EYT'lilerin sorunlarının çözüleceğine dair söz vermişti. Ancak iktidarın sahibi AK Parti, EYT'lilerin taleplerine çok sıcak bakmadığı için şu ana kadar somut bir adım atılmadı. Devlet Bahçeli de seçimlerden sonra EYT'liler hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

2021'DE EYT'LİLERE MÜJDE VERİLECEK Mİ?

Prim gün süresini dolduran ama yaşa takılan EYT'liler hükümetten müjdeli bir haber bekliyorlar. EYT yasası geçerse kadınlar 20 yıl sigortalı, erkekler ise 25 yıl sigortalı olma ve 5 bin prim gün ödeme şartlarını yerine getirerek emekli olabilecekler. Bu şartları yerine getiren EYT'lilerin herhangi bir süre beklemesi yapmalarına gerek kalmayacak.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMA NEDİR?

Türkiye'de 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınlar 20, erkekler ise 25 yıl sigortalılık şartını yerine getirip 5000 gün prim koşulunu da karşıladıklarında emekli olabiliyorlardı. 8 Eylül 1999 tarihinde yürülüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşında kademeli bir yükseltme yapıldı. Kadınlarda emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde ise 60'a çıkarıldı. Bu nedenle çalışanlar tüm şartları yerine getirmiş olsalar da yaşlarını beklemek zorunda kalıyorlar. 2036 yılından sonra ise kadınlafr ve erkekler arasındaki yaş şartı eşitlenecek ve 2048'de herkes 65 yaşında emekli olabilecek.

AK PARTİ'DEN EYT AÇIKLAMASI

EYT'lilerin sorunlarının çözüm noktası için kritik bir anlamı bulunan AK Parti'nin Sözcüsü Ömer Çelik EYT konusunda, “Vatandaşlarımızın sorunlarına karşı duyarlıyız ama bunun ülkeye ciddi bir maliyeti var. Bu maliyet altından kalkabileceğimiz bir maliyet değildir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız son sözü söylemiştir. Bazı partiler EYT'lilere umut veren açıklama yapıyorlar ama onların bir sorumlulukları bulunmuyor. Bu ülkede çözülebilecek bir mesele varsa onu AK Parti zaten çözer. Çözülemiyorsa da buna imkanlar yetmediği için çözülemiyordur. Çözülemediği de açık şekilde kamuoyuna anlatılmaktadır. EYT konusunda artık ısrar etmek doğru değil.” demişti.

MERAL AKŞENER EYT'LİLERE SÖZ VERDİ!

EYT'lilerin sorunlarını son olarak ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dile getirerek, “Saray'ın masraflarına, eşin, dostun, yandaşın şımarıklıklarına, lüks ve şatafata gelince Türk ekonomisi uçuyor diyorlar. Ancak yıllardır mağdur edilen EYT'li kardeşlerimize gelince Türk ekonomisi çöker diyorlar. Milletimizin bu yalanlara karnı toktur. Biz İYİ Parti olarak EYT'lilerin sorununu çözecek iradeyi gösterme sözü veriyoruz.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@