Emeklilik Yaşını Öne Çekmek İsteyenler! 52 ve 54 Yaşında Emekli Olmak için...

Emeklilik bekleyenler için kendilerine özel durumları öğrenmeleri ve SGK'nın sağladığı ek hakları daha iyi incelemeleri adına iki soru ve bu sorulara Sosyal Güvenlik Uzmanları tarafından verilen yanıtları paylaşıyoruz.

Emeklilik Yaşını Öne Çekmek İsteyenler! 52 ve 54 Yaşında Emekli Olmak için...

Emekli olmak isteyenler kendilerine dair tüm ayrıntıları bilmek zorundalar. İlk işe başlama tarihi, ödenen sigorta primi, sigorta priminin ödendiği rakam, askerlik ve doğum borçlanmaları ile SGK'nın sağladığı özel haklar çalışanların ne zaman emekli olacaklarını belirler. 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Emekli olmak isteyenler için Kamu Gündemi olarak bizlerde düzenli olarak çalışanlara sağlanan hakları paylaşıyoruz. 

Kişilerin kendilerine özel durumları birçok kişi ortak yada benzer olabilir. Bu kapsamda sağlanan özel hakların neler olduğunun öğrenilmesi adına soru ve cevap şeklinde detayları aktarıyoruz. SGK Uzmanları tarafından yanıtlanan iki soruya da haberimizde yer verdik.

52 YAŞINDA EMEKLİLİK

Emekli olmak isteyen ve işe  başlama tarihi erken bir çalışan kendisine dair "10 Mart 1969 doğumluyum. Sigorta başlama tarihim 1 Mart 1991. Toplam 8333 gün prim ödemem var. 27 Kasım 1988’de 18 ay askerliğim oldu." bilgilerini verdi ne zaman emekli olabileceği ile birlikte "Askerlik borçlanması yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa askerliğimin ne kadarını borçlanabilirim?" sorularını yöneltti. 

Bu soruya SGK Uzmanı "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Aranan şartları sağladığınızdan, istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz." yanıtı verdi. 

54 YAŞINDA EMEKLİLİK

Bir başka çalışan ise kendisine dair SSK başlangıç tarihim 15 Kasım 1993. Toplam 8000 gün prim ödemem var. Askerliğimi 28 Şubat 1991-28 Ağustos 1992 yılları arasına 18 ay olarak yaptım." bilgilerini verdi. Çalışan sorusunda ise emeklilik tarihini nasıl ve ne kadar öne çekebileceğini sordu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı bu soruya verdiği yanıtında çalışanın 54 yaşında emekli olacağını ancak borçlanma ile yaş şartının 53'e inebileceğini aktardı.

Soruya verilen yanıtta ise "Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. 5675 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz bile 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin bir yılını borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 53’e düşer." açıklaması yer aldı. 

Yorumlar (2)
Nazlı 2 hafta önce
1982 sigorta girişim var .69 dogumluyum 2000 gün sigorta günüm var .ne zaman emekli olurum .
Öznur 1 hafta önce
21 haziran 1999 girişiyim 4a kadrosundayim 7 yıldır 4b liyim hemşire 1980 doğumluyum ve 6099 prim günün var ne zaman emekli olabilirim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@