Emeklilik Yaşı Hesaplamasında En Kritik Veri! SSK SGK Bağkur İlk İşe Giriş Tarihi Sorgulama

Emeklilik yaş hesabında en önemli verilerin başında ilk sigorta primi ödeme tarihi gelir. İlk işe giriş tarihine göre çalışanın hangi koşullara tabi olarak emekli olacağı belirlenir. Peki SGK ilk işe giriş tarihi nasıl sorgulanır? İşte detaylar.

Emeklilik Yaşı Hesaplamasında En Kritik Veri! SSK SGK Bağkur İlk İşe Giriş Tarihi Sorgulama

Emeklilik yaşı hesaplaması yapacak olanlar için ilk bakılan veri SGK'ya yatırılan ilk primin ne zaman olduğı. SGK emeklilik yaşı hesaplamasında çalışanların ilk işe başlama tarihlerine göre farklı haklar ve erken emeklilik fırsatları sunar. 

Emeklilik yaş hesabında Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanın ilk işe giriş tarihinin 1999 yılı ve öncesi, 2008 ve sonrası ile 1999-2002 ve 2002 - 2008 arası olması durumunda farklı seçenekler sunuyor. Peki ilk işe giriş tarihi nasıl öğrenilir?

EN KOLAY YÖNTEM E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA

e-Devlet sistemi emeklilik yaş hesabı yapılması ve sigorta pirmlerinin ödenmesi ve diğer çalışma bilgilerinin sorgulanması imkanı sunuyor. Çalışanlar ilk işe giriş tarihlerini e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. 

E-devlet sisteminden işe giriş tarihi sorgulamak için 4A hizmet dökümü alınması gerekmektedir. Bu hizmet dökümü aracılığıyla işe giriş tarihi öğrenilebilir. Hizmet Dökümü sorgulaması yapmak için vatandaşların izleyecekleri yol şu şekilde; İlk önce E-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapan vatandaşlar daha sonra “SGK Hizmet Dökümü” sayfasına ulaşacaklar. Bu sayfa üzerinden ilk işe giriş tarihi sorgulanabilecek. 

SOSYALGÜVENLİK KURUMU'NDAN SORGULAMAK

e-Devlet sistemi kullanmayan yada sorgulamasını kurumdan yapmak isteyenler için ikinci yöntem SGK İl Müdürlükleri. 

Vatandaşlar kendi illerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gidebilirler. SGK birimleri vatandaşların talep etmesi durumunda hizmet dökümü belgelerini vermektedirler. Bu belgeler üzerinden ilk işe giriş tarihinin ne zaman olduğu kolaylıkla öğrenilebilinir. SGK binalarından hizmet dökümü, ilk işe giriş tarihi sorgulaması yapmak isteyenler kimlik belgeleri ile başvuruda bulunacaklar. Kimlik dışında ikinci bir evrağa ihtiyaç duyulmaz. 

BAĞKUR İŞE BAŞLAMA TARİHİ SORGULAMA

Bağkur kapsamında prim ödemesi yapanlarda ilk prim ödeme tarihlerini öğrenebilirler. Bağ-kur emekliliği için sigorta başlangıç tarihi, e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken sisteme giriş yaptıktan sonra 4/B hizmet bilgisi kısmına giriş yapmak olmalıdır. Bu sayede Bağkur sigorta primi ödemelerine ilişkin tüm veriler ve ilk ödeme tarihi öğrenilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@