Emeklilik Yaşı Hangi SGK Mevzuatıyla Düşürülür? 2021 Formülü

Emeklilik yaşı nasıl düşürülür? İlk işe başlama tarihi öne çekilebilir mi? Erkek çalışanlar en erken hangi formülle emekli olabilirler? Daha erken yaşta emekli olmak isteyenler için uygulanabilecek bazı formülleri sizlerle paylaşıyoruz.

Emeklilik Yaşı Hangi SGK Mevzuatıyla Düşürülür? 2021 Formülü

Emeklilik yaşı yüzbinlerce vatandaşın sorun yaşadığı ve emekliliğine engel olan şart konumunda. Emekli olabilmek, aylık düzenli maaş alabilmek adına yaş şartını sağlamayı bekleyen vatandaşlar için ise SGK’da yapılabilecek ek işlemler bulunuyor. 

Erkek çalışanlar için geçerli olan bu işlemleri Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu’nun açıklamaları ile sizlerle paylaşıyoruz. SGK’ya başvuru yaparak emeklilik yaşını öne çekmek isteyenlerin bilmeleri gereken o düzenleme. 

EMEKLİLİK YAŞINI NASIL ÖNE ÇEKEBİLİRİM?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu’ya bir soru soran erkek çalışan önce kendi durumuna dair bilgileri verdi. İşe başlama tarihini, doğum tarihini aktaran çalışan açıklamasında “30 Mayıs 1970 doğumluyum. 1990’da askere gittim. 18 ay askerlik yaptım. Sigortalılık sürem 1995 yılında başladı. Halen sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum. Prim ödemem 8000 günü geçti.” bilgilerini verdi. 
Çalışan kendisine ait bilgilerin ardından  “Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını geri çekebilir miyim?” sorusunu yöneltti. 

Çalışanın emeklilik yaşına dair sorusuna Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu çalışanın askerlik borçlanmasından yararlanabileceğini ifade ederek yanıtladı. SGK Uzmanı çalışanın askerliğini sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığından dolayı askerlik borçlanması yapabileceğini söyledi. 

Askerlik borçlanmasıyla emeklilik yaşının ne kadar öne çekilebileceğine ilişkin SGK Uzmanı yanıtında “Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtmişsiniz. Oysa bir gün bile emeklilik şartlarını değiştirebiliyor. Başlangıcınız 23 Kasım 1995’ten sonraki bir tarih ise askerlik sürenizin 2 ayını borçlanarak 56 olan emeklilik yaşınızı 55’e, önceki bir tarih ise askerlik sürenizi borçlanarak 55 olan emeklilik yaşınızı 54’e çekebilirsiniz.” İfadelerini kullandı. 

Kadın çalışanlar da işe başlamadan önce doğum yapmış olmaları durumunda doğum borçlanması yapabilirler. Kadınlar için doğum borçlanması 3 çocuk için yapılır. Her çocuk için 2 yıl prim borçlanması yapma hakkına sahip olan kadınlar toplamda 2160 gün borçlanabilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@