Emeklilik Tarihini 6 Yıl Öne Çekiyor! Kadın Çalışanlar Bu Hak Size

Çalışma hayatında yer kadın çalışanlar için çeşitli özel haklar sağlanıyor. Emeklilik yaş hesabı daha erken olarak uygulanan kadın çalışanlar için doğum borçlanması da emeklilik süresini öne çekebiliyor.

Emeklilik Tarihini 6 Yıl Öne Çekiyor! Kadın Çalışanlar Bu Hak Size

Çalışma hayatında yer alan erkekler için sağlanan askerlik borçlanması, askerlik süreci kadar. Eski dönemlerde 18 ay, 15 ay ve 12 ay olarak uygulanan askerlik süresi o dönem askerlik yapmışlara 1.5 yıla kadar avantaj sağlayabiliyor. 

Kadın çalışanlara ise doğum borçlanması hakkı veriliyor. Kadın çalışanlar için özel sağlanan doğum borçlanmasında 3 çocuk için borçlanma yapılabiliyor. Bu kapsamda kadın çalışanlar 6 yıllık bir borçlanma sağlayabiliyorlar. İşte o süreç 

KADIN ÇALIŞANLARA DOĞUM BORÇLANMASI VE EMEKLİLİK YAŞINA ETKİSİ

Doğum borçlanması çalışma hayatında yer alan kadınlara, çocuk olduktan sonra çalışmamaları durumunda bile prim kazandırır. Ayrıca eksik primlerin tamamlanmasını ve emekli maaşı bağlanmasına kolaylık sağlar. SGK tarafından sağlanan doğum borçlanması hakkından faydalanmak için 3 temel koşul bulunuyor. Kadınlar aşağıda yer alan 3 şartı sağlamaları durumunda doğum borçlanmasından faydalanabilirler. 

1) Doğum sigorta başlangıç tarihinden sonra olmalı (staj sigortası da dahil).

2) Doğum sonrasındaki iki yıl içinde prim ödenmeyen borçlanılabilecek gün bulunmalı.

3) Borçlanılacak sürede çocuk hayatta olmalı.

NE KADAR BORÇLANMA YAPABİLİRİM?

Doğum borçlanması yapacak kadınların borçlanma süreleri, çocuk sayısına göre artabilir. Bu kapsamda bir çocuk için kadınlar; doğumdan sonraki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreleri, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam 2 yıllık süre borçlanılabilir.

3 Çocuk için Geçerli

Doğum borçlanması bir çocuk için 2 yıl olmakla birlikte 3 çocuk 6 yıla varan bir avantaj sağlayabiliyor. Doğum borçlanması talebinde bulunanların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Bu primler 2 yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@