Emeklilik Bekleyenler! Binlerce Kişiyi İlgilendiren Yapılandırma Yolda

Hükümetin yeni prim yapılandırması için düğmeye basması bekleniyor. Geçmiş yapılandırmadan faydalanamayanlar için yaz aylarının sonuna kadar yapılandırmaların duyurulması ve başvuruların alınacağı öngörülüyor. 

Emeklilik Bekleyenler! Binlerce Kişiyi İlgilendiren Yapılandırma Yolda

Bilimdiği üzere hükümet 2020 yılının sonuna doğru kamu borçlarının yapılandırılması noktasında önemli bir düzenlemeyi yürürlüğe koymuştu.

Kamu kurumlarına çeşitli vergi, prim, harç borçları olan vatandaşlar için yapılandırma yapan hükümet peşin ödemelerde yüzde 90'a kadar faizleri sildi. Taksitli ödemelerde ise borçlar 18 aya kadar taksitlendirme imkanı yakaladılar. 

HÜKÜMETTEN YENİ YAPILANDIRMA BEKLENTİSİ

Hükümetin 2020 yılı sonuna kadar devam ettirdiği ve bazı borçlar için sürenin uzatıldığı yapılandırma imkanından o dönem çok sayıda vatandaş yararlandı. 

Kamuya borçları olanlar indirimli şekilde borçlarını ödeme fırsatı yakaladılar. Bunun yanında ödeme zoluğu çekenler taksitli ödeme avantajlarından yararlandılar. Ancak pandemi sürecinin ekonomik etkilerinin hissedildiği o dönemde vatandaşların tamamı bu imkanlardan yararlanamadılar. 

Hükümetin yeni bir yapılandırma düzenlemesi için adım atıp atmayacağını merak eden vatandaşlar, için yeni yapılandırma müjdesi gelebileceği ifade ediliyor. 

Öyle ki hükümetin önümüzdeki aylarda bu yönde çalışmalarına ağırlık vereceği ve yaz döneminde kamu borçları adına yeni yapılandırma yapması bekleniyor. Yapılandırma için öne çıkan tarih ise Temmuz ayı olarak ifade ediliyor. 

SGK Uzmanı Sorusunda Yanıt Verdi

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bir vatandaşın kendisine sorduğu yapılandırma sorusuna yanıt verdi. Çalışan sorusunda, "Tarım Bağkur yapılandırmayı kaçırdım. Borcum var. Temmuz ayında 4500 günle yaşım doluyor. Toplu ödeme yapmak istiyorum. İndirim uygulanır mı? Borç yüksek çıkıyor." ifadelerine verdi. 

Ekrem Sarısu bu soruya verdiği yanıtında "Yapılandırmayı kaçırmışsanız bugün indirimli ödeme yapmanız mümkün değil. Ancak temmuz ayına kadar sizin durumuzda olanlar için yeni bir düzenleme yapılması bekleniyor. Şayet beklendiği gibi yeni bir yapılandırma yasası çıkarsa burada gerekli açıklamaları yaparız. Takip etmenizde yarar var." açıklamasında bulunarak yapılandırma beklendiğini ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@