Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Güncel Emekli Maaşları Ne Kadardır?

Emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişiler E-Devlet sistemi üzerinden başvuruşlarını gerçekleştirebilir. Emeklilik başvurusu işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik başvurusu sorgulama olarak aratıp başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Güncel Emekli Maaşları Ne Kadardır?

Emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişiler E-Devlet sistemi üzerinden başvuruşlarını gerçekleştirebilir. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için öncelikle E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi T.C. kimlik numarası ile sağlanır. Emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişi öncelikle kendi T.C. kimlik numarasını sistemin giriş sayfası yazmalı sonrasında ise giriş yapabilmek için E-Devlet şifresini yazmalıdır. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar şifrelerine PTT şubelerinden erişebilirler.

PTT şubesinden erişilen şifre için kendilerine konum olarak yakın olan ya da herhangi bir sebep ile erişim kolaylığı sağladıkları şubelerden gerçekleştirebilirler. Emeklilik başvurusu işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik başvurusu sorgulama olarak aratıp başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Bunun yanı sıra internet erişimi olmayan ya da kullanmak istemeyen vatandaşa yönelik bir diğer alternatif ise Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına giderek, görevli bölüme ulaşmak ile sağlanabilir. Şubesinde sorgulama yaptırılabilir ve belge temin edilebilir.

Emeklilik Maaşı Miktarı Nedir?

Emekli maaşı tutarı emekli olacak kişinin hangi sigorta türü ile emekli olacağına göre değişiklik gösterir. Buna göre Emekli maaşı miktarı sigorta türüne göre değişse de en düşük emekli maaşları genel çerçeve içerisinde şöyle söylenebilir;

  • 2000 öncesi 4A emekli vatandaşlar için 2.420 TL
  • En düşük BAĞ-KUR emeklisi vatandaş için 1.763 TL,
  • BAĞ-KUR tarım emeklisi olan vatandaş için ise en düşük 1.662 TL ödeme yapılır

BAĞKUR Emeklilik Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

BAĞKUR emeklilik başvuru koşulları prim günlerinin ödenme başlangıç tarihine göre değişiklik gösterir. En geniş kapsamlı emeklilik başvuru tarihi olan 1 Ekim 1999 tarihinden sonra için şartlar, 15 yıl prim ödemesini gerçekleştiren 2 seneden uzun 4 seneden kısa zamanı kalan kişiler için 5400 prim günü ödenmeli koşulu sağlanır. Bu durumda kadın için emeklilik yaşı 51, erkek için ise 56’dır. 15 yıl prim ödemesini gerçekleştirmiş 4 yıldan fazla 6 yıldan az zamanı kalan kişiler için ise yine 5400 prim günü gerekli iken yaş sınırı bu sefer kadın için 52, erkek için ise 56’dır.

Yine aynı şekilde 15 yıl sonunda 6 seneden uzun 8 seneden kısa için 5400 prim günü ile kadınlar da yaş sınırı 53, erkekler de ise 57’dir. Aynı şekilde 8-10 yıl arası 5400 prim günü ile kadın için yaş sınırı 54 olur iken, erkek için 57’dir. 15 yıl sonunda 10 yıldan uzun zaman kaldı ise 5400 prim günü ile kadınlar da yaş sınırı 56, erkekler de ise 58’dir.

BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

BAĞKUR emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişiler, gerekli şartları tamamladıktan sonra başvurularını gerçekleştirebilir. Bunun için kişi E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet şifrelerini girerek bu sisteme ulaşabilirler.  E-Devlet girişi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfana geçiş yapıp orada bulunan 4B Hizmet Bilgisi sekmesine giriş yapılmalıdır. Bu alandan başvuru yapılabilir.

Emekli Olan Kişi İkramiye Almak İçin Nasıl Başvuru Yapar?

Emekli kişi ikramiye almak için başvuru yapmak istiyor ise ayrıca bir işlem yapmasına gerek görülmez. Bu ikramiyeyi almak için herhangi bir belgeye ya da başvuruya ihtiyaç duymazlar. Emekli kişiler kendi emeklilik statülerine ve emeklilik hak sahipliğine göre değişen unsurlara göre bu ikramiyeyi alırlar. Bu koşulların sağlanıp sağlanmadığını E-Devlet aracılığı ile kişiler kontrol edebilir. İkramiyenin alınması için başlıca koşul kişinin emeklilik başvurusu yapmış ve başvurusunun kabul edilip, hali hazırda emekli statüsünde yer alıyor olması gerekir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@