Emeklilere Hükümetten Sürpriz 400 TL İntibak Zammı Müjdesi Gelir Mi?

Hükümet son yıllarda emekli vatandaşlar adına çok önemli düzenlemelere imza attı. Son yıllarda iki defa emekli vatandaşların maaşlarında düzenleme yapan hükümet bunun yanında ikramiyelere de zam kararı aldı. Peki merakla beklenen intibak zammına dair yeni müjde gelir mi? Haberimizde yanıtladık.

Emeklilere Hükümetten Sürpriz 400 TL İntibak Zammı Müjdesi Gelir Mi?

Emekli vatandaşların uzun süredir gündeminde olan düzenlemelerin en merak edileni intibak zammı. 

Gündemde sıklıkla yer alan intibak zammı düzenlemesi kabul edilirse emeklilerin maaşlarına 400 TL'ye yakın zam gelebilir. Peki intibak zammı için düzenleme gelecek mi? Hükümetin, Çalışma Bakanlığı'nın herhangi bir çalışması var mı? 

İNTİBAK ZAMMI GELİRSE 2000'DEN SONRA EMEKLİ OLANLARIN MAAŞLARI ARTACAK

İntibak zammı düzenlemesi 2000 yılından sonra emekli olanları ilgilendiriyor. 

Daha önceki yıllarda 2000 yılından önce emekli olmuş vatandaşlar için intibak zammı uygulaması kabul edilmişti. O düzenleme ile 55 TL'den 360 TL'ye varan net zam tutarı emekli maaşlarına yansıtılımıştı. 2000 yılından önce emekli olanlar için çıkarılan bu düzenlemenin ardından 2000 yılından sonra emekli olanlar için de aynı haklar talep edildi. 

Ancak uzun zamandır siyasi kanattan bu yönde bir adım gelmedi. 

Yargı Süreci Sonlandı

Siyasilerin intibak zammı konusunda adım atmaması ve mecliste gündeme getirmemeleri nedeniyle emekliler bu durumu yargıya taşıdılar. Ancak emekli vatandaşların yargının tüm kademelerine sundukları talepleri kabul edilmedi. Yargı bu konuda kararın TBMM'de olduğuna hükmetti. 

HÜKÜMETTEN SÜRPRİZ İNTİBAK ZAM ADIMI GELİR Mİ?

Hükümet emekli vatandaşlar için çok önemli düzenlemeleri bir bir hayata geçirdi. Bu düzenlemeler ile emekli vatandaşların aylık maaşları belli bri standartın üzerine çekildi. Emeklilere yönelik düzenlemeler ile maaşlar önce en düşük 1000 TL'ye, daha sonra ise en düşük 1500 TL'ye sabitlendi. 

Emekliler için 2021 yılında atılan adım ise ikramiye zammı oldu. 2018 yılından itibaren 1000 TL olarak ödenen ikramiyeler 1100 TL'ye yükseltildi.

Bu adımların ardından emekliler yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile birlikte intibak zammının meclis gündemine gelmesini bekliyorlar. 2000 yılından önce emekli olanlara sağlanan hakların 2000 yılından sonra olanlara da sağlanması talep ediliyor. Zehra Zümrüt Selçuk bakanlığında bu konuda herhangi bir adım atılmamıştı. Ancak emekliler Vedat Bilgin'den intibak zammı için ek adım bekliyorlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@