Emekli Olma Hayaliyle Prim Ödeyip Olamayanlar! SGK'dan Prim Paralarını İade Ediyor

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'ya yıllarca emekli olma hayaliyle prim ödemesi yapmış olan vatandaşlar, hayallerine kavuşamamaları durumunda ödemiş oldukları prim paralarını geri iade alabilirler. Emekli olamayanlara SGK'nın sağladığı o hak.

Emekli Olma Hayaliyle Prim Ödeyip Olamayanlar! SGK'dan Prim Paralarını İade Ediyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemesi yapan çalışan, daha önceden çalışmış olan yada emeklilere çok özel haklar sağlıyor. 

SGK'nın sağladığı bu haklar vatandaşların çalışma dünyasında ki haklarının korunması ve herhangi bir durumda mağduriyet yaşanmaması adına sağlanır. Çalışanlara, çalışmayanlara, emeklilere sağlanan bu hakları kamugundemi.com olarak başlık başlık siz ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

Bu haberimizde de emekli olmak için yıllarca prim ödemesi yapmış ancak emekli olamamışlar için sağlanan prim iadesi hakkını derledik. 

PRİM İADESİ NASIL ALINIR? İŞTE BİLİNMESİ GEREKENLER

İlk işe giriş tarihi çok uzun zaman önce olan ve o dönemden bu zamana kadar SGK'ya prim ödemiş vatandaşlar kendilerine özgü nedenlerden dolayı emeklilik hakkı elde edememiş olabiliyorlar. Emekli olmak için tüm çalışanların 3 temel koşul olan SGK prim şartı, yaş şartı ve prim gün şartını sağlamaları gerek. Şartlar aynı anda sağlandığında emeklilik başvuru yapılır. 

Ancak 3 temel şarttan yaş şartını sağlamış, sigortalılık gün şartını sağlamış ancak SGK prim eksiği olanlar geriye dönük iade alabilirler. Ancak iade sürecinde hem sağlanması gereken şartlar var hemde vatandaşların hesaplamalarını iyi yapmış olmaları gerek. Zira SGK'nın iadesinde sağlık ve benzeri işlemler için yapılan kesintiler var. 

Peki Kimler Prim İadesi Alabilir?

SGK'ya prim eksiği olan ve ödemeyecek durumda olanlar toplu para almadan önce aşağıda yer alan tüm koşulları sağlamak zorundalar. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında yer alan prim iadesi koşulları. 

* Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak. 

* Kendi işini yürütmüyor olmak.

* Emeklilik yaş şartının sağlanmış olması.

* Kadın ve erkeklerde sigortalılık gün şartının sağlanmış olması. 

SGK PRİM İADESİ İÇİN BAŞVURULAR

Tüm koşulları sağlayan ve prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar SGK prim iadesi için başvurularını Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine şahsen yapacaklar. Başvurular kuruma yazılı dilekçe sunulması ile yapılacak ardından kurum başvuruları değerlendirecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@