Emekli Maaşı Kesinti Nedenleri 2021! Aylık Maaştan Kesinti Sorgulama

Emekli maaşlarından bazı durumlarda kesinti yapılabilir. Emekliler hangi durumlarda maaşlarda kesinti yapıldığını ve bu kesinti tutarlarını nasıl sorgulayacaklarını öğrenebilirler. İşte emekli olanlar ve olacaklar için maaş kesintisine dair işleyen prosedür.

Emekli Maaşı Kesinti Nedenleri 2021! Aylık Maaştan Kesinti Sorgulama

Türkiye'de 12 milyondan fazla emekli vatandaş bulunuyor. Aylık emekli maaşı alan vatandaşların maaşlarında bazı dönemlerde kesinti oluyor. Kesintilerin nedeni farklı nedenlerden de olsa vatandaşlar bu kesintileri sorgulayabiliyorlar. Emekli maaşlarında yapılan kesinti nedenleri ile kesintileirn sorgulanmasının nasıl yapılacağı sizlerle.

EMEKLİ AYLIKLARININ KESİNTİ NEDENLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli aylıklarında herhangi bir usulsüzlük, normal sürece aykırı olan bir durum tespit ederse aylıklarda kesintiye gidebilir. Belli prosedürlere bağlı olarak yapılan emekli maaşı ödemelerinde kuralların ihlal edilmesi durumunda maaşlar kesintiye uğrar. 

Emekli maaşlarında meydana gelen kesintilerin başlıca nedenleri ise birkaç maddeden oluşur. İşte o maddeler;

* Borç durumunda emekli maaşlarında kesintiye gidebilir. Kişinin icralık olmuş bir borcu var ise borç ödemesini emekli maaşı üzerinden taksitlendirerek ödeyebilir. Bu süreç borcun tamamının ödenmesine kadar devam eder. 

* Eksik Prim Günü Varlığı, kişinin emekli aylığı bağlanma sürecinde olası bir hata varsa maaşlar kesintiye uğrayabilir. Kişinin prim ve gün ödemelerine göre bağlanan emekli aylıkları bu süreçte oluşabilecek hatalar nedeniyle kesilebilri. 

* Hareketsiz Maaş; emekli aylığını uzun süre hesaptan almayan vatandaşların maaşları kesintiye uğrayabilir. Kişi, 12 ay boyunca emekli maaşına hiçbir şekilde dokunmaz ise hesap bakiyesi, 12 ay sonrasında banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilir.

SORGULAMA NASIL YAPILIR?

4A, 4B ya da 4c kapsamında emekli olanlar, maaş kesintilerini e-Devlet kanalı üzerinden sorgulayabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlere erişim sağlayacak vatandaşlar sorgulamalarını yapabilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@