Emekli İntibak Zammı! 2000 Sonrası Emekli Olanlara 370 TL Zam Hangi Tarihte?

2000 sonrası emekli olanlar için 60 TL'den 370 TL'ye kadar intibak zam beklentisi devam ediyor. Emekliler intibak zam hakkının kendilerine verilmesini istiyor. En büyük beklenti Çalışma Bakanlığı'nın intibak zammı için adım atması.

Emekli İntibak Zammı! 2000 Sonrası Emekli Olanlara 370 TL Zam Hangi Tarihte?

Emekli maaşlarında yapılması beklenen en önemli düzenlemelerin başında intibak yasası geliyor. 

2000 yılından önce emekli olanların maaşlarına yapılan ve kişiye göre 55 TL ile 370 TL arasında zam alan emeklilerin maaşları önemli oranda artmıştı. 2021 yılında benzer bir düzenlemenin 2000 yılından sonra emekli olanlar için gelip gelmeyeceği araştırılıyor. 

2000'DEN EMEKLİ OLANLARIN MAAŞLARINE EK ZAM OLACAK MI.?

2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşların beklediği intibak düzenlemesi konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak konunun Ağustos'ta gündeme gelmesi bekleniyor. Memur emeklilerine yönelik intibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında Memur-Sen tarafından gündeme taşınacak.

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında emekli intibak düzenlemelerine ilişkin talepler masaya yatırılacak. Eğer bu yönde bir adım atılır ve emeklilerin taleplerine yanıt verilirse aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle giderilecek. Diğer bir deyişle düşük maaş alanlara ek ödeme yapılacak. 

Memur emeklileri için initibak düzenlemesi Ağutos 2021 TİS görüşmelerinde ele alınacak. 

SSK BAĞKUR EMEKLİLERİ

İntibak düzenlemesi için SSK ve BAĞKUR emeklilerinin talepleri kabul edilirse maaşlar 50 TL ile 370 TL arasında ek zam artacak. Ancak intibak düzenlemesi için yargı yolu kapanmış durumda. Yargı kararın meclis tarafından verileceğini bildirdi. Bu çerçevede emeklilerin gözü kulağı TBMM'de olacak. Eğer TBMM'den bu yönde düzenleme çıkarsa yaklaşık 5 milyon emeklinin maaşında ek artışlar olacak. 

İntibak düzenlemesi genel olarak 2000 yılından sonra emekli olanların, maaşlarını karma sistem üzerinden alması ve maaşların da bu sisteme göre belirlenmesidir. Oluşan maaş farklılığı ise Çalışma Bakanlığı'nca yapılacak ve TBMM'de görüşecek düzenleme ile giderilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@