Elmasoğlu: Yeni Düzenlemeyle Hedeflenen Çevreye Duyarlı Elektrik Süpürgeleri Üretilmesi

İSTANBUL(ANKA)- 1 Eylül itibariyle geçerli olan “Elektrikli Süpürgeler İle İlgili &C...

Haberler 09.10.2015, 13:55
Elmasoğlu: Yeni Düzenlemeyle Hedeflenen Çevreye Duyarlı Elektrik Süpürgeleri Üretilmesi

İSTANBUL(ANKA)- 1 Eylül itibariyle geçerli olan “Elektrikli Süpürgeler İle İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ’’ yeni üretilen elektrik süpürgelerine enerji kullanımı konusunda sınırlandırmalar getirirken, Philips Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, yeni teknoloji ile üretilen ürünlerle hedeflenenin çevreye duyarlılık ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Elmasoğlu, "1 Eylül 2015 itibariyle yürürlüğe giren düzenleme, elektrikli süpürgelerin kullandığı enerjiyi sınırlandırarak çevreye daha duyarlı ürünler geliştirilmesinin önünü açıyor'' dedi.

Philips Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, ürünün yüksek Watt’a sahip olmasının onun yüksek temizlik performansı gösterdiği anlamına gelmediğini kaydederek “Yeni düzenleme ile hedefimiz, tüketicilerimize yüksek enerji sınıfının, yüksek performansı ve düşük enerji tüketimini ifade ettiğini aktarmak’’ dedi.

Elektrikli süpürge markası Philips, 1 Eylül 2015 itibariyle geçerli olan “Elektrikli Süpürgeler İle İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ’’ kapsamında tüketicilerinin beğenisine sunduğu yeni ürünlerinin tanıtım toplantısını yaptı.

-“SÜPÜRGE PAZARINDA 1 YILLIK PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 19.6’’-

Toplantıda konuşan Philips Tüketici Ürünleri  Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, Philips’in süpürge pazarında Ağustos 2014 itibariyle yüzde 19.6, son ay itibariyle ise yüzde 21’lik bir pazar payına sahip olduklarını belirterek,“1 Eylül 2015 itibariyle yürürlüğe giren düzenleme, elektrikli süpürgelerin kullandığı enerjiyi sınırlandırarak çevreye daha duyarlı ürünler geliştirilmesinin önünü açıyor. Bu düzenlemeye göre elektrikli süpürgelerin maksimum motor gücü 1600 Watt olacak. Türkiye’de elektrikli süpürge pazarının lider markası olarak, çevresel sürdürülebilirlik anlayışı ile geliştirdiğimiz yeni ürün gamını tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz. Yaptığımız araştırma da tüketicilerin artık enerji verimliliği sağlayan ve çevreye duyarlı beyaz eşya ve süpürgeleri tercih ettiğini ortaya koyuyor” dedi.

-“TÜRKİYE’DE YILDA 3.5 MİLYON ADET ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE SATILIYOR’’-

 Elmasoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 “Tüketicilerde yüksek Watt yüksek emiş gücü olarak algılanıyor, oysa bu yanlış bir algı. Bir ürünün yüksek Watt’a sahip olması aslında onun yüksek temizlik performansı gösterdiği anlamına gelmiyor. Emiş gücünün yüksek olmasını sağlayan başlık ve filtreleme sistemleri gibi faktörler de bulunuyor. Büyüklüğü 1 milyar TL olan pazarda yılda 3.5 milyon adet elektrikli süpürge satışı gerçekleşiyor. 27’den fazla markanın yer aldığı pazar, küçük ev aletleri pazarının yüzde 38’ini oluşturuyor. Süpürge üretiminde 43 yıllık deneyime sahip Philips ise Türkiye pazarında cirosal bazda lider olarak konumlanıyor. Patentli teknolojiler, yüksek verimli motor ve üstün süpürge başlıkları Philips elektrikli süpürgelerin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.’’

-“YILDA 125 SAATİMİZİ SÜPÜREREK GEÇİRİYORUZ’’-

Philips’in Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırmadan elde edilen sonuçlarına göre, haftada ortalama 2.4 saat, yılda ortalama 5.2 gün elektrikli süpürgesi ile yer süpürülüyor. 

 

Elektrikli süpürge satın alırken emiş gücüne yüzde 47, markasına yüzde 31 ve fiyatına yüzde 22 olarak bakılıyor. Araştırmada, kadınlar için emiş gücünün, erkekler için ise markanın önemli olduğu vurgulanırken, yılda ortalama olarak 4.6 elektrikli süpürge yenileniyor. Mevcut elektrikli süpürgesinin Watt’ını bilenlerin oranı yüzde 57 olarak belirlenirken, mevcutta sahip olunan süpürgeler ortalama 2000 Watt. Satın alma sırasında beyaz eşyadan sonra en çok yüzde 71 ile elektrikli süpürgenin enerji tüketimine dikkat ediliyor.

Philips Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Hakan Erdener, düzenlenen toplantıda yeni elektrikli süpürge serisini tanıttı. Erdener, “Philips’in sürekli ve üstün temizleme alanındaki tescilli teknolojilerinden faydalanan yeni torbalı elektrikli süpürgeleri AirflowMax teknolojisine, torbasız modeller ise PowerCyclone teknolojisine sahip. AirflowMax teknolojisi, toz bölmesinde yer alan toz torbasının düzgün şekilde açılmasına olanak tanıyan hava akışı düzenleyiciler sayesinde, torba dolmak üzereyken bile toz toplama düzeyinin maksimumda kalmasını sağlıyor. PowerCyclone teknolojisinde ise hava tozdan en etkin şekilde ayrıştırılıyor ve böylece sıra dışı bir temizlik sonuçları elde ediliyor. Philips’in yeni ürün serisi, yüksek verimliliğe sahip motorların temel Philips teknolojisi ve benzersiz başlıklarla birleşimini sunarak artırılmış bir verimlilikle daha üstün toz toplama kabiliyetini bir araya getiriyor” dedi.

Philips’in 2013 sürdürülebilirlik raporuna göre, Yeşil İnovasyon AR-GE yatırımı 509 milyon euro olarak gerçekleşti. Philips ayrıca üretimde 14 bin ton geri dönüştürülebilir malzeme kullandı ve geri dönüştürülen endüstriyel atık oranını yüzde 80 olarak gerçekleştirdi. “Yeşil Ürün” satışları ise 2014’te toplam satışın yüzde 52’sini, Türkiye’de ise yüzde 44’ünü oluşturdu. (ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@