Elektrik Şirketlerine 3 Milyar Lira Yardım İddiasına! EPDK'dan Resmi Açıklama

Bazı basın organlarında yer alan elektrik şirketlerine 3 milyar lira yardım sağlanacak iddialarına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan açıklama geldi. EPDK pandemi yardımı iddialarını yalanladı.

Elektrik Şirketlerine 3 Milyar Lira Yardım İddiasına! EPDK'dan Resmi Açıklama

Pandemi sürecinde 2021 yılında elektrik şirketlerine 3 milyar TL'ye yakın bir oranda destek sağlanacağı iddia edilmişti. 

Hafta ortasından itibaren gündeme gelen iddialar hem sosyal medyada hemde bazı basın organlarında yer almıştı. 3 milyar TL'lik yardımın faturalara yansıyacağına dair iddiaların da yer aldığı bu haberlere ilişkin EPDK'dan açıklama geldi. 

EPDK'DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumun söz konusu iddialara ilişkin resmi açıklamada bulundu. EPDK iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdiği basın açıklamasında şirketlere sağlanan desteklere dair bilgi verdi. EPDK basın açıklamasında ayrıca sağlanacak yardımların faturalardan tahsil edileceğine ilişkin iddiaların ise kesinlikle gerçeği yansıtmadığını vurguladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yapmış olduğu basın açıklamasında "Tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır. Kapasite mekanizması, yaklaşık 3 yıldır uygulanan, olası elektrik arz güvenliği ve şebeke kısıtlarına karşı elektriğin kesilmemesini sağlayan bir güvencedir. Görüşe çıkılan taslak düzenleme, mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkindir. Bu değişiklikle, tüketicilere ilave bir bedel çıkarılması veya faturalara bir bedel yansıtılması kesinlikle söz konusu değildir." ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Basında yer alan iddialarda, elektrik şirketlerine 3 milyar TL'lik pandemi sağlanacağı öne sürülmüştü. Bu desteğin her yıl düzenli sağlandığı ancak pandemi nedeniyle tutarın arttığı ifade edilmişti. Ayrıca iddialarda bu yardımların kullanıcı faturalarına yansıtılacağı da öne sürülmüştü. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@