Elektrik Şirketlerine 2021'de 3 Milyar TL Yardımı Verilecek! Ödemeler Faturalara Yansıyacak İddiası

Elektrik şirketlerine 2021 yılında 3 milyar TL'ye yakın pandemi yardımı yapılması bekleniyor. Gündeme gelen yardım ödemelerine dair ise bu yardım tutarının faturalara yansıyacağı gündeme getirildi. İşte elektrik şirketlerine pandemi yardımı sağlanmasına ilişkin detaylar.

Elektrik Şirketlerine 2021'de 3 Milyar TL Yardımı Verilecek! Ödemeler Faturalara Yansıyacak İddiası

Elektrik şirketlerine sağlanacak yönetmeliğin esası 1 Temmuz tarihinde değişebilir. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, yapılan değişiklik sonrası ise yardım kapsamında dışında yer alan şirketler sisteme dahil olabilecekler. 

ELELKTRİK ŞİRKETLERİNE PANDEMİ YARDIMI

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı Kapsamında, destek mekanizması dışında kalan 'yap-işlet' santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santrallerine destek sağlanması amaçlanıyor. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olması öngörülen düzenleme ile bu santraller yardım alabilecekler.

Santral sahipleri yardım almak istemeleri durumunda 15 gün içinde başvuru yapacaklar ve yardım ödemesi için hak kazanacaklar. Ancak destek ödemeleri için başvuru yapmayanlara destek sağlanmayacak. 

Yeni taslak kapsamında yer alan yardım parası ödemeleri ise kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek. Haberde gelir tavanından yapılan harcamaların ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacağı belirtildi. Daha önceden yapılan bu harcalamalar iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda yer alıyordu. Haberde halkın tepki göstermemesi için bu harcamaların dağıtım giderleri içine konduğu ve artık faturalarda yer almadığı ifade edildi. 

Şirketlere sağlanacak yardımlar ise halk tarafından gizli zam ile ödeneceği ifade edildi. 

Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından itibaren destek ödemeleri yapılıyor. Ödemeler 2018 yılında 1.4 milyar TL destek ile başladı. 2021 yılında 2.6 milyar TL destek ödemesi olarak ilan edildi ancak pandemi ile bu desteğin 3 milyar TL'ye çıkması bekleniyor. 

Yardım Gerekçesi

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı gerekçesinde pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@