Elektrik Faturalarına Devlet Yardımı! Aylık 53 TL'den 106 TL'ye Destek PTT Ödeniyor

Devlet tarafından sağlanan desteklerden bir tanesi de elektrik faturası yardımı. Aile Bakanlığı'nın destek programları yer alan ve sosyal yardım alan vatandaşların yararlanabildiği destekler 53 TL ile 106 TL arasında ödeniyor. Peki bu destekler nasıl alınır? İşte yapılması gerekenler.

Elektrik Faturalarına Devlet Yardımı! Aylık 53 TL'den 106 TL'ye Destek PTT Ödeniyor

202 yılı yardımları kapsamında vatandaşlara sağlanan desteklerden bir tanesi de faturalar için ödenen elektrik tüketim desteği. 

Her ay PTT üzerinden sağlanan elektrik yardım parası vatandaşların faturalarına yansıtılır. Hane kişi sayısına göre sağlanann devlet desteği kilowatt karşılığı olarak verilir. En az 53 TL, en fazla 106 TL olarak ödenen devlet desteği için en merak edilen husus başvuru işlemleri.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Elektrik Tüketim Desteği, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden sağlanır. Aile Bakanlığı!na bağlık oalrak faaliyet gösteren kurum, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere elektrik yardımı ödemesi yapar. Ancak ödemeler her ihtiyaç sahibi aileye sağlanmaz. 

Hane gelir düzeyi elektrik tüketim desteğinin alınması için önemli bir şart olsa da tek başına yeterli değildir. Aile Bakanlığı elektrik tüketim desteğini, ailelerin durumlarına göre sağlar. Bu kapsamda elektrik yardımından sosyal yardım alan vatandaşlar faydalanır. 

Aile Bakanlığı Açıkladı

Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü elektrik tüketim desteğinin nasıl ve kimlere dair verildiğine ilişkin açıklamasında 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler alabilir, bilgisi yer aldı. Elektrik Tüketim Desteği için ailelerin sosyal yardım almaya devam ediyor olmaları gerekiyor. 

Ne Kadar Destek Alabilirim?

Fatura desteğinde ödenecek tutar hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenir. "1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır." Bu destekler nakit olarak 53 TL ile 106 TL arasında değişir. 

EN MERAK EDİLEN HUSUS BAŞVURU İŞLEMLERİ

Her ay PTT üzerinden sağlanan Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak isteyen kişiler için bakanlık birimleirne doğrudan başvuru yapamıyorlar. Aile Bakanlığı sistem üzerinden yardım alacak haneleri doğrudan belirliyor. Ancak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden bilgi alabilirler. 

Yorumlar (6)
Münir Ardahanlı 2 hafta önce
Ben terziyim kaymakamlığa gittim yapmadılar zor durumdayım emelim yok ev kira iş yeri kira
Abdullah kartal 2 hafta önce
Sigortasi olanlar faydalanabiliyo mu
Fatma umut 2 hafta önce
Sigortalı çalışanlar faydalanamıyor
Ahmet özdaşçı 2 hafta önce
Ben kendim karaciğer nakli oldum şu an çalışamaz haldeyim maddi sıkıntılarım var ve bi tane çocuğum da cezaevinde olduğu için sıkıntı çekiyoruz sizin elektrik yardımınızdan faydalanmak istiyorum
Fatma yılmazoglu 2 hafta önce
Bende yardım istiyirum
Harun Reşit Kocaoğlu 2 hafta önce
İhtiyacım var inanın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@