Ekonomist Tunç Şatıroğlu: Faiz Ateşi Sonrası Dolar Kurunda 9.60 TL Hedefi için Tarih Verdi

Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kuruna dair değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz konusuna dair açıklamaları sonrası dolar kuru için hedefini açıklayan ünlü ekonomist, bu hedefi için Ağustos ayını işaret etti.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu: Faiz Ateşi Sonrası Dolar Kurunda 9.60 TL Hedefi için Tarih Verdi

Döviz kuru yaz ayları başında yeniden alevlendi. Uzun süredir belli bir bandın üzerinde kalan dolar kuru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayında yapmış olduğu faiz açıklaması ile birlikte yeni bir yükselme trendine girdi. İşte dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ve uzman değerlendirmesi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

TRT Haber canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz konusunda açıklamalarda bulundu. Ekonomi başlıkları üzerinde duran Cumhurbaşkanı Erdoğan faizlerin düşmesi gerektiğini ve bu kapsamda Merkez Bankası Başkanıyla bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti. 

Faizlerin ne zaman düşeceğine ilişkin de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili olarak "Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız." ifadelerini kullandı. 

FAİZ AÇIKLAMASI SONRASI TARİHİ REKOR GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz konusuna dair açıklamasının ardından dolar kurunda tarihi seviyeler geldi. Bir önceki işlem gününü 8.61 TL bandından tamamlayan dolar kuru gece saatlerinde gelen açıklamalar sonrası 8.88 TL ile rekor bir banda çıktı. Dolar kuru daha sonra yeniden geri çekildi. Güncel olarak dolar kuru 8.62 TL seviyesinde yer alıyor. 

9.60 HEDEFİ İÇİN TARİH VERDİ

Ekonomist ve Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu dolar kuru için hedeflerini açıkladı.

Kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulunan Tunç Şatıroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen faiz açıklamasının ardından ateşin yakıldığını söyledi. Dolar kurunda hedefinin 9.60 TL olduğunu ifade eden ünlü ekonomist bu seviyeler için Ağustos ayını işaret etti. 

Tunç Şatıroğlu'nun Twitter üzerinden yapmış olduğu değerlendirmesinde "DolarTL'nin ateşi dün akşam körüklendi ve Temmuz - Ağustos gibi ateşe benzin döküleceği sinyali verildi. Bu durumda 9,60 hedefime Ağustos ayında ulaşılmasını bekliyorum. Bir süre daha bilenme ve ondan sonra yükseliş gelmesini bekliyordum ancak sözlü müdahaleyle yükseliş hızlandı" ifadeleri yer aldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@