Ekonomi Bakanı Zeybekci: Türkiye'nin İhracat Performansı Birçok Ülkeden İyi

-Zeybekci dış ticaret verilerini değerlendirdiği açıklamasında, “Yılsonunda toplam cari açığ...

Haberler 31.10.2015, 10:10
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Türkiye'nin İhracat Performansı Birçok Ülkeden İyi

-Zeybekci dış ticaret verilerini değerlendirdiği açıklamasında, “Yılsonunda toplam cari açığın milli gelire oranının OVP hedefi olan yüzde5,2’nin de altında bir seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

-Bakan Zeybekci: Dış ticaret açığımız, geçen yılın ilk 9 aylık dönemine kıyasla yüzde20,2 azaldı 49 milyar dolara geriledi ve 12,4 milyar dolar aşağı düşmüş oldu.

ANKARA (ANKA) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yılın ilk 9 ayı itibariyle, Türkiye’nin ihracat performansının küresel gelişmelerden önemli oranda negatif ayrışmadığını hatta birçok ülke ekonomisine kıyasla daha iyi konumda olduğunu bildirdi.

Zeybekci, dış eylül ayı ticaret verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında TÜİK'in açıkladığı dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ilk 9 aylık toplam ihracatında yüzde 9,4’lük bir azalma söz konusu olurken, ithalatında yüzde 13,1 oranında daralma meydana geldiğini bildirdi.

Geçen yıl ilk 9 ayda 61,4 milyar dolar olan dış ticaret açığının bu yılın ilk 9 ayında 49 milyar dolara gerilediğini belirten Bakan Zeybekci, “Yani dış ticaret açığımız, geçen yılın ilk 9 aylık dönemine kıyasla yüzde20,2 azaldı ve. Bu azalış ivmesi, ekonomimiz için son derece pozitif bir gelişme olarak kabul edilmeli” dedi.

Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak; 2015 yılında Dünya dış ticaretinin son derece sarsıntılı bir evreden geçeceğini, küresel bazda ihracat ve ithalatta çok sert daralmaların yaşanacağını öngörüp daha evvelden bu hususu dile getirdiklerini hatırlattı.

Bu eğilime bağlı olarak; dünya genelinde gözlemlendiği gibi Türkiye’nin de hem ihracatında hem de ithalatında bu yıl içinde düşüşler yaşandığını kaydeden Bakan Zeybekci, “Ancak geldiğimiz noktada görmekteyiz ki; hem Ekonomi Bakanlığı olarak bizlerin uygulamaya koyduğu pro-aktif önlemler, hem de konjonktürel güçlüklerle mücadele etmedeki başarısı herkesçe bilinen ihracatçılarımızın gayretleri sayesinde, ihracatımızdaki düşüş ithalatımızdaki düşüşün altında seyretmekte.

2015’in geri kalan bölümünde de dış ticaret açığımızın daha hızlı gerileyeceğine tanıklık edeceğiz.”

Türkiye olarak, hâlihazırda DTÖ’de Eylül ayı ihracat verisi açıklanan 20 ülkenin 11’inden daha iyi bir performans gösterdiklerini, Eylül ayında önde gelen emtia ihracatçılarından Brezilya’nın ihracatında yüzde17,7, Norveç’in ihracatında ise yüzde 28,6 azalış kaydedildiğini de bildiren Zeybekci şu konulara değindi.

“-Hem gelişmiş hem de gelişme yolundaki Asya ülkelerinin ihracat performansları da Eylül ayında oldukça olumsuz seyretti. Çin’in ihracatında yüzde 3,7, Hindistan’da yüzde 24,3, Singapur’da yüzde 18,7, Güney Kore’de yüzde 8,4, Japonya’da yüzde 10,2, Endonezya’da yüzde 18 daralma yaşandı. Bu 20 ülkenin toplam ihracatı ise yüzde 9,1 gerilemiş durumda.

-Tüm Dünya genelinde emtia fiyatlarının ciddi düşüşler gösterdiği ve küresel ticaret hacminin de önemli ölçüde daraldığı bir periyotta, Türkiye’nin Ocak-Eylül dönemindeki ihracatı azalış oranı, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Singapur gibi hızlı gelişen ekonomilerin aynı dönemdeki ihracat kayıplarının altında gerçekleşti.

-Yani yılın ilk 9 ayı itibariyle, Türkiye’nin ihracat performansının küresel gelişmelerden önemli oranda negatif ayrışmadığını, hatta birçok ülke ekonomisine kıyasla daha iyi konumda olduğunu ifade edebiliriz.

-Önümüzdeki dönemde paritedeki baz etkisinin azalmaya başlaması ile birlikte yılsonuna doğru ihracatımızda yükselişlerin görülebileceğini öngörüyoruz. Ayrıca, yılın dördüncü çeyreği itibariyle ihracatımızda daha etkin bir toparlanmanın başlaması ile birlikte net ihracatın büyümeye pozitif katkı verebileceğini tahmin ediyoruz.

-Dış ticaret açığının hızla düşmeye devam etmesi ile birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında yüksek düzeylere erişmeyi başarmış durumdayız. Eylül ayı ile beraber karşılama oranı yüzde 75,7 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Bu oran sadece bu yıl elde ettiğimiz en yüksek karşılama oranı anlamına gelmiyor, aynı zamanda 1994’ten itibaren son 20 yılın senelik ortalama karşılama oranı değerlerinin hepsinin üzerinde bir rekor seviyeye işaret ediyor. Daha evvel de dile getirmiş olduğumuz gibi; 2015 sonu itibariyle serbest bölgeler net ihracatı ve bavul ticaretinin de eklenmesi ile ihracatın ithalatı karşılama oranında çok yüksek düzeylere, hatta başa baş seviyesine kadar yükselebileceğini öngörüyoruz.

-Yıl genelinde dış ticaret açığında meydana gelen iyileşme eğilimi, hizmetler ticaretimizdeki fazla ile birlikte ele alındığında cari açığımızı da ciddi oranda aşağı çekecektir. Yılsonunda toplam cari açığın milli gelire oranının OVP hedefi olan yüzde 5,2’nin de altında bir seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@