Ekonomi Bakanı Zeybekci: 10 Milyar Tl'lik Yatırım Yapacağız

İSTANBUL(ANKA)-Türk gayrimenkul sektörünün Körfez yatır...

Haberler 14.10.2015, 15:15
Ekonomi Bakanı Zeybekci: 10 Milyar Tl'lik Yatırım Yapacağız

İSTANBUL(ANKA)-Türk gayrimenkul sektörünün Körfez yatırımcıları ile buluşması kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak 10 milyar TL’lik Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlayacak doğalgaz depolama alanında bir yatırım belgesi düzenlediklerini bildirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye doğal gaz depolayamadığı için kendini güvenlik altına alamadığı bir durum söz konusudur. Ekonomi Bakanlığı olarak tek bir kalemde 10 milyar TL’lik Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlayacak doğalgaz depolama alanında bir yatırım belgesi düzenledik. Bu yatırım, Türk yabancı ortaklığında İskenderun-Hatay bölgesinde gerçekleştirilecek’’ dedi.

Cari açık ile ilgili de açıklamalarda bulunan zeybekçi,

"Senenin 8 ayına ait rakamlar açıklandı. Gördüğümüz gibi cari açık 29.15’ten 25.7’ye düştü. Yüzde 12 civarında bir iyileşme var. 2014 yılında da 2013 yılına göre yüzde 30’luk bir iyileşme vardı. Şu an itibariyle 2014 ve 2015’te cari açığımızda yüzde 42 oranında bir iyileşme var. Bu ay itibari ile cari fazlaya yakın bir yerdeyiz. Mal ve hizmet ihracatının bu iyileşmede katkısı var. Bu Türkiye ekonomisi için son derece başarılı ve bu ay itibariyle tam detaylı rakamları alamadım ama cari fazla noktasına da geleceğimiz noktaya çok yaklaştığımıza inanıyorum" dedi.

Konut sahibi yabancıların Türkiye’de vatandaşlık hakkı kazanmalarına sıcak baktığını belirten Zeybekçi şunları kaydetti:

“Körfez ülkelerinden gelen dostlarımız burası sizin de ülkeniz. AB ülkeleri de dahil olmak üzere Anadolu bütün yolların, dinlerin, kültürlerin buluştuğu yerdir. O yüzden bu ülke hepimizin ülkesi. Bu yüzden yabancılara konut satışı denmemeli. Her kim ki buraya gelip de Türkiye Cumhuriyeti yazan tapuyu alıyorsa, Türkiye’nin geleceğinde yer alıyorsa o da benim  vatandaşımdır. Bu komplekslerden kurtulmamız lazım. Burası medeniyetlerin harman olduğu bir coğrafya o yüzden başta bütün kısıtlamalara karşı olduğumu belirtmek isterim.’’(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@