Ege İhracatçı Birlikleri İlk Çeyreği 2.58 Milyar Dolar İhracatla Kapattı

İZMİR(ANKA) - Türkiye ihracatında miktar bazında ihracat artışına rağmen dolar/euro paritesindeki düşüş seyri ihracatı değer bazında düşürüyor. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan Mart ayı ihracatı geçtiğimiz yıl

Haberler 02.04.2015, 05:17
Ege İhracatçı Birlikleri İlk Çeyreği 2.58 Milyar Dolar İhracatla Kapattı

İZMİR(ANKA) - Türkiye ihracatında miktar bazında ihracat artışına rağmen dolar/euro paritesindeki düşüş seyri ihracatı değer bazında düşürüyor. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan Mart ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 20 gerileyerek 881 milyon 439 bin dolar oldu. Egeli ihracatçılar yılın ilk çeyreğini ise 2014 yılının aynı dönemine oranla yüzde 17’lik gerileme ile 2 milyar 580 milyon ihracat ile kapattı.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından açıklanan 881 milyon 439 bin dolarlık Mart ayı ihracatında ilk sırayı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30’luk gerilemeye rağmen 437 milyon 696 bin dolarlık ihracat ile sanayi ürünleri aldı. İkinci sıradaki tarım ürünleri ihracatı ise yüzde 2’lik gerileme ile 378 milyon 576 bin dolara ulaştı. Madencilik sektörü ise geçen yılın Mart ayına oranla yüzde 21 düşüş ile 65 milyon 167 bin dolar olarak kayda alındı.

Egeli ihracatçılar 2015 yılının ilk çeyreğini ise 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 ihracat düşüşü ile 2 milyar 580 milyon dolarlık ihracat ile kapattı. EİB’in son 12 aylık rakamlarına bakıldığında yıllık ihracatın yüzde 5 gerileme ile 11 milyar 682 milyon dolar olarak gerçekleştiği görülüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’ni oluşturan 12 ihracatçı birliğinden Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, yüzde 29 artış ve 43 milyon 857 bin dolar ihracatı ile Mart ayından ihracatını en çok artıran birlik oldu. Mart ayı ihracatında artış görülen diğer iki birlik ise yüzde 7 artışla Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve yüzde 6 oranında artışla Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olurken, diğer birliklerin ihracat kayıtlarında gerileme kaydedildi.

-MART AYI ŞAMPİYONU TÜTÜN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ-

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Mart ayında EİB’nin toplam ihracatı içinden aldığı pay ile liderliğe yükseldi. Birlik ihracatındaki yüzde 14’lük gerilemeye rağmen Mart ayında 103 milyon 868 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ege Tütün İhracatçıları Birliğinin ilk çeyrek rakamı ise yüzde 10 oranında gerileme ile 268 milyon 615 bin dolar oldu ve ilk çeyrek sıralamasında üçüncülükte yer aldı.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği de Mart ayında ihracatını yüzde 7 artırarak 69 milyon 296 bin dolar ihracatı ile yine dördüncü sırada yer aldı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ilk çeyrekte de dördüncülüğünü koruyarak 210 milyon 581 bin dolarlık ihracata imza attı.

-MADEN SEKTÖRÜ İHRACATINDA GERİLEME SÜRÜYOR-

Ege Maden İhracatçıları Birliği EİB ihracat sıralamasında yine beşinci sektör olarak yerini aldı. Mart ayında yüzde 21 oranında ihracat kaybı yaşayan sektör Ege’den 65 milyon 167 dolar ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ilk çeyrek sonuçlarına göre sıralaması değişmedi. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatı yüzde 25 oranında gerileyen maden sektörünün üç aylık ihracatı 193 milyon 532 bin dolar oldu.

-İHRACAT ARTIŞI İÇİN HEDEFİMİZ UZAKDOĞU, AFRİKA VE HİNDİSTAN-

Türkiye’nin toplam ihracatındaki gerilemenin Ege ihracatına da yansıdığı belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ,“İhracatımızdaki gerilemenin ana sebebi kurlarda yaşanan istikrarsızlık ile euro/dolar paritesinde yaşanan gerileme. Özellikle sanayi grubunda hammadde dolar bazında ithal edilirken, en önemli pazarlarımız arasında yer alan AB bölgesine ihracatımız euro bazında gerçekleşiyor. Bu nedenle paritedeki gerilemenin ihracata olumsuz yansıması da artıyor. Hammaddenin yanı sıra ülkemizdeki enerji ve işçi maliyetlerinin yüksekliği de ihraç ürünlerine yansıdığında AB ülkelerine yapılan ihracatta sektörlerimizin rekabet gücünü düşürüyor” dedi.

Sabri Ünlütürk sözlerinin sonunda, “Kurlar, parite düşüşleri, hammadde fiyatları, komşu ülkelerde süregelen siyasi ve ekonomik problemler ile Rusya’daki son dönem gelişmelerinin ihracattaki olumsuz etkilerine karşılık tüm sektörlerimizde ihracatta yeni pazar arayışlarımız da sürüyor. Öncelikle büyük bir gelişme potansiyeline sahip olan Hindistan’a birliklerimizin katılımı ile önümüzdeki günlerde bu ülkeye bir ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştireceğiz. Ayrıca Uzakdoğu ve özellikle Japonya ile Afrika ülkeleri de ihracatımızı artırma yönünde çalışmalar yürüteceğimiz pazarlar arasında yer alıyor. Ancak ihracattaki olumlu gelişmeleri yılın ikinci yarısında hatta son çeyreğinde bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@