Ege İhracatçı Birlikleri: Enerji Kaynağı Kuru Meyvelerimiz Çin Yolcusu

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve antep fıstığının Çin’de tanıtım atağı hızlanarak sürüyor.

Haberler 30.07.2015, 19:49
Ege İhracatçı Birlikleri: Enerji Kaynağı Kuru Meyvelerimiz Çin Yolcusu

İZMİR(ANKA) - Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve antep fıstığının Çin’de tanıtım atağı hızlanarak sürüyor. Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Beijing International Import Food Expo 2015( CİPFE 2015) Fuarı’na katılarak özel tasarlanmış paketlerinde Çinlilere, kuru incir, kuru kayısı, antep fıstığı ve kuru üzüm ikram etti. Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi.

Çin’de düzenlenen en önemli gıda fuarlarından birinde Türk kuru meyvelerini tanıtma ve Fuar ziyaretçilerine Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun özel tasarlanmış paketlerinde kuru incir, kuru kayısı, antep fıstığı ve kuru üzüm ikram ettiklerini belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, Türk kuru meyvelerinin Çin’de büyük beğeniyle karşılandığını kaydetti.

Fuara Güney Kore, Amerika, Rusya ve Kanada'dan yabancı firmaların katıldığına işaret eden Öz, “Kuru Meyve Tanıtım Grubu olarak Çin’i hedef pazar olarak belirledik. Çin’de alım gücü yüksek, sağlıklı beslenmeye önem veren 200 milyonun üzerinde varlıklı bir kitle var. Bu kitleye dünyanın en sağlıklı, lezzetli, enerji kaynağı ve kaliteli kuru meyvelerini tanıtmayı ve onların bu ürünleri daha fazla tüketmelerini amaçlıyoruz. Kuru meyve sektörünün 2023 yılında 4 milyar dolar ihracat hedefi var. Bu hedefe ulaşmada Çin pazarı bizim için büyük öneme sahip. Şu anda kuru incirde yüzde 30, kuru kayısı da yüzde 25 ve çekirdeksiz kuru üzümde ise yüzde 10 gümrük vergisi var. Bu ürünlerimizin önümüzdeki dönemde başlamasını beklediğimiz serbest ticaret anlaşması görüşmeleri kapsamına alınarak kota tahsisi temin edilmek suretiyle daha düşük oranlarda vergi oranları ile Çin'e ihracının sağlanması bu ülkedeki rekabet gücümüzün ve pazar payımızın artışına katkı yapacaktır" diye konuştu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@