Ege Hazırgiyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları 1.3 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdi

ANKARA(ANKA) - Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sekt&o...

Haberler 26.09.2015, 10:15
Ege Hazırgiyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları 1.3 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdi

ANKARA(ANKA) - Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururuyla çifte mutluluk yaşıyor.  2014 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. 

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan açıklamaya göre, Birlik bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururuyla çifte mutluluk yaşıyor.  2014 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1.3 milyar doları aştı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını söyledi.  Hazırgiyim sektörünün, istihdama ve ihracata yaptığı pozitif katkı yanında dış ticaret dengesine de büyük destek olduklarına işaret eden Kızılgüneşler, "Türkiye 2014 yılında 85 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bu süreçte hazırgiyim sektörü 10 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak cari açığı 1.3 milyar dolar düşürdük. Hazırgiyim sektörü üretiminin tamamına yakınını yerli girdi ile gerçekleştiriyor" diye konuştu.

-“KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ”-

Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatının 1.6 dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, “Hazırgiyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi’nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-Ge, Tasarım, İnovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak.” (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@