e-Devlet ve GİB ile KYK Borcu Yapılandıracaklar İşte Yapmanız Gerekenler

e-Devlet aracılığıyla GİB sistemi üzerinden KYK borcu yapılandıracak olanlar, yapılandırma işlemlerini nasıl tamamlayacaklarını merak ediyorlar. Yapılandırma yapacaklar için tüm işlemleri adım adım aktarıyoruz. İşte ilk defa yapılandırma yapacaklar için dikkat edilmesi gereken hususlar, sağlanan ek olanaklar.

e-Devlet ve GİB ile KYK Borcu Yapılandıracaklar İşte Yapmanız Gerekenler

KYK öğrenim kredisi borcu olanlar için süreç başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan borç düzenlemesi kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na öğrenim kredisi borcu olanlar, borçlarını yapılandırabilecekler. 

Mezunlar için sağlanan ödeme kolaylığında iki farklı seçenek mevcut. Borçlular kendi gelir durumlarına göre iki seçenekten birini tercih edip borçlarını düzenli ödeyebilecekler. Borç yapılandırma öncesi ve yapılandırma işlemleri sırasında dikkatli olunması gereken noktalar ise şunlar. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI YAPMADAN ÖNCE

KYK öğrenim kredisi borcu olanlar için ilk aşama yapılandırma seçeneklerinden borçluların kendilerine uygun bir ödeme planı seçmesi. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında KYK borcu olanlar borçlarını ister taksitli ödeme planıyla uzun vadeli olarak ödeyecekler isterlerse de peşin ödeme seçeneğini kullanacaklar.

Peşin ödeme seçeneği ile mezunlar borçları gecikme faizine girmişse bu faizden kurtulacaklar. Peşin ödeme seçeneği ile sunulan avantaj borçların gecikme faizlerinin yüzde 90'ının silinmesi. Taksitli ödeme seçeneğinden faydalanacak olanlar ise borçlarını 2 ayda bir ödeme ile 18 taksitte ödeyebilecekler. Bu ödeme planı ile KYK borçları 36 ayda ödenmiş olacak. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI SÜRECİNDE

KYK borç yapılandırma işlemleri e-Devlet sistemi aracılığıyla yapılacak. Borçlular öncelikle kendi T.C: numaraları ve şifreleri ile birlikte e-Devlet sistemine girecekler. 

Burada Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmetlerinden vergi ödeme seçeneklerine gelecek olan borçlular buradan KYK borcu yapılandırma işlemlerini bulacaklar. e-Devlet sistemi arama butonuna KYL borç yapılandırma yazılması durumunda ilgili işleme gidilecek. 

Borç yapılandırma işlemleri e-Devlet sisteminden GİB sistemine geçiş yapıldıktan sonra tamamlanacak. 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemine yönlendirilecek olan vatandaşlar buradan borçlarını görüntüleyecekler ve yapılandırabilecekler. 

Yapılandırılma ekranında vatandaşlar borçlarını ya taksitli seçenek ile yapılandırılıp aylık ödeme planı oluşturacaklar yada sadece peşin ödeme tüm borçlarını tek kalemde ödeyecekler. 

YAPILANDIRMA İÇİN SON TARİH

Resmi Gazete'de ilan edilen ve yasalaşan borç yapılandırma düzenlemesi kapsamında vatandaşlar borçlarını 31 Ağustos tarihine kadar yapılandırabilecekler. Yapılandırma işlemlerinin ardından taksitli ödeme seçenekleri için Eylül'de ödemeler alınmaya başlayacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@