E Devlet Üzerinden SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Emeklilik Maaşı Hesaplama

E-Devlet SSK sorgulaması yapmak isteyen bireyler öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yapmak için kişi T.C. kimlik numarasını kullanır. T.C. kimlik numarasının ardından kişiye verilmiş E-Devlet şifresi ile giriş yapılır. Girişin ardından SSK sorgulama işlemini yapmak isteyen birey arama bölüme SSK sorgulama yazarak istediği bilgiye ulaşabilir. SSK Sorgulama ve Emeklilik Yaşı hesaplama ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

E Devlet Üzerinden SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Emeklilik Maaşı Hesaplama

E-Devlet SSK sorgulaması yapmak isteyen bireyler öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yapmak için kişi T.C. kimlik numarasını kullanır. T.C. kimlik numarasının ardından kişiye verilmiş E-Devlet şifresi ile giriş yapılır. Girişin ardından SSK sorgulama işlemini yapmak isteyen birey arama bölüme SSK sorgulama yazarak istediği bilgiye ulaşabilir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar için ise en kısa yöntem kendilerine en yakın PTT şubesine kendi kimlik kartları ya da T.C. kimlik numaraları ile giderek şubeden şifrelerini talep etmektir.

SSK Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SSK emekli maaşını hesaplamak için çalışma şeklinin sınıflandırılması gerekir. Buna göre bu çalışma şekilleri başlıca şu şekildedir:

  • 4A kapsamında çalışan
  • 4B kapsamlı vergi levhası bulunan
  • 4C kapsamlı kamu görevlisi

Bu şartlardan 4B ve 4C kapsamı ayrılır. Kamu personeli ve işletme sahibi kimseler için emeklilik hesaplama işlemleri değişiklik gösterir. Bu durumlardan bağımsız 4A kapsamında çalışan kişiler için ise SSK emeklilik hesaplaması yapılır. Bu hesaplamaya göre emekli maaşının bilinmesi için çalışan kişinin kat sayı ve bağlanma tutarı öncelikli hesaplanma şeklidir. Bu hesaplama da gösterge sayısının bilinmesi maaşın net tutarının hesaplanması için önemlidir.

Gösterge sayısı hesabı çalışanın maaşı ile ölçülür buna göre maaşının yıllık kazancı toplanır ve ortalaması 10 ile alınır. 10 yıl öncesinden başlanılarak toplanan yıllık maaş 10’a bölünerek ortalaması alınır. Bu da gösterge sayısını elde eder. 4A çalışanları için katsayı değeri 12.000 olarak hesaplanır. Buna göre aylık bağlama seviyesi ise %60 oranına denk gelir. Son olarak net maaş için kişinin kazanç oranın ortalamasına göre değişen gösterge miktarı ve aylık bağlama seviyesi aynı zaman da katsayıları birlikte çarpılarak maaş hesaplanmış olunur.

E-Devlet SSK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Yer Alır?

E-Devlet SSK hizmet dökümü bilgileri 4A, 4B ya da 4C kollarından birine ayrılmış şekilde ayrı ayrı yer alır. Buna göre SSK sorgulama işleminde için 4A bölümünde şu bilgiler yer alır:

  • Sorgulamayı yapan kişiye ait temel sigorta bilgileri
  • Sigorta başlangıç ve çıkış tarihleri
  • Sigorta başlangıcından itibaren ne kadar süre çalışıldığı
  • Sorgulamada hangi aylarda prim ödendiği
  • Bu prim ödenen aylarda sigortanın ödendiği gün sayısı

SSK Emekli Maaşı Miktarı Ne Kadardır?

SSK emekli maaş tutarı kişinin çalışma gün ve prim ödenme tutarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama bazında söylenebilen asgari sayı 2000 öncesi 4A emekli vatandaşlar için 2.420 TL olarak hesaplanır. Fakat bu maaş sorgulamayı yapan kişinin başta gösterge miktarına göre değişir. Ardından ağlık bağlama seviyesi ve katsayısı etkili olur hesaplama için.

SSK Emeklisi İkramiye Alır Mı?

SSK ile emekli olan kişi ikramiye almak için hakka sahiptir. SSK sorgulama işleminden de öğrenilebilen maaş tutarı ve şekli emekliler için olan ikramiye sene içinde 2 bayramda da verilen ikramiyedir. Bu ikramiyeyi almak için herhangi bir belgeye ya da başvuruya gerek yoktur. Emekli vatandaşlar emeklilik statülerine ve emeklilik hak sahipliğine göre değişen unsurlara göre bu ikramiyeyi alırlar. Emekli vatandaşın vefatı durumunda ise ikramiyeyi vatandaşın mirasçıları statüsünde yer alan kimseleri almaya devam eder. Bu durumda emekli vatandaş için eşi maaşının %50 oranını alma hakkına sahiptir. Ardından vefat etmiş emekli kişi için kızı %25 oranında maaşından alma hakkına sahiptir. Erkek çocukları ise vefat eden kişinin 25 yaşını geçmemiş olması ve SGK kapsamında çalışmıyor olması maaş alma hakkına sahip olması için şarttır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@