E Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır? SMS, Plaka, TRAMER

E-Devlet hasar kaydı sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresi ile bu sorgulama işlemini yapabilirler. Buna göre hasar kaydı sorgulamak isteyenler T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine giriş yapmalıdır.SMS ile, plaka ile , tramer vb yöntemler ile araca ait hasar kaydı sorgulanabilir.

E Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır? SMS, Plaka, TRAMER

E-Devlet hasar kaydı sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresi ile bu sorgulama işlemini yapabilirler. Buna göre hasar kaydı sorgulamak isteyenler T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Kişi E-Devlet şifresini T.C. kimlik numarası ile yazarak sisteme erişim sağlayabilir. E-Devlet şifresini bilmeyen vatandaşlar ise bir PTT şubesine giderek şifrelerini talep edebilir. PTT şubesine şifresini almak için giden bireyin yanında kişinin kimlik bilginin doğrulayacak belge ile gitmesi gerekir. Bu belge nüfuz cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport seçeneklerinden biri olabilir.

E-Devlet sistemine giriş yapan birey E-Hizmetler bölümünde yer alan bölümden ilgili bakanlığı seçebilir. Bunun dışında doğrudan arama bölümü trafik poliçe ve hasar sorgulama yazabilir. Bu kısımda kişinin aracına ait hasar kaydı için erişim sağlanır. 

SMS ile Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile hasar sorgulama yapmak isteyen kişiler için sorgulama operatör fark etmeden telefon ile yapılabilir. Buna göre kişiler telefonlarından SMS göndererek ilgili aracın daha öncesinde işlenmiş bir hasar kaydı olup olmadığının kontrolünü yapabilirler. Bunun için kişinin 5664 numarasına mesaj atması gerekir. Bu mesaj ücrete tabii olup tüm operatörler için 11 TL tutarında ödeme talep eder. Bu yöntem ile hasar sorgulaması yapmak için bilinmesi gereken kısım aracın plakasıdır. Kişi 5664 numarasına SMS atar iken sorgulama yapmak istediği aracın plakasını yazmalıdır. 

Ayrıca kişi aynı numaraya SMS için detay boşluk yazarak gönderir ise hasar kaydından fazla bilgiye de ulaşabilir. Bu bilgiler aracın hangi şehirlerde tescil kaydının oluştuğu ve son sahiplik tarihi gibi bilgilerdir. Ayrıca araç plakasında değişim olmuş mu olmamış mı bunu da sorgulayabilir. Araca ait kaskonun olup olmadığını ya da var ise trafiğe çıkış tarihine erişim sağlayabilir.

Plakadan Sorgu ile Hasar Kaydı Bilgilerinin Hangisine Ulaşılabilir?

Plakadan sorgu ile hasar kaydı bilgilerine ulaşım mümkündür. Hasar kaydı sorgusu için plakadan yapılan araştırma da ulaşılan bilgiler şu şekildedir:

•    Araca ait var ise geçmiş dönemlerde oluşmuş kaza bilgisi
•    Geçmiş dönemde ki sorgulama sonucuna göre var ise kazanın boyutu
•    Araca dair öncesinden aracın geçirdiği seviş süreçleri
•    Hasar tutarlarına dair bilgi
•    Aracın kaç kez el değiştirip değiştirmediği
•    Aracın daha öncesinde parçalarının değip değişmediğinin tespiti
•    Araç hakkında sigorta poliçe bilgileri
•    Hasar tazminat durumu içeren bir olasılıkta bu hasar tazminatını hangi şirketin ödeyeceğini
•    Aracın karışmış olduğu kaza ve bu kazalara dair tutanakların belgeleri

TRAMER Sorgusunda Hangi Bilgiler Edinilir?

TRAMER sorgusunda edinilen bilgiler şu şekildedir:

•    Araçta oluşan hasara dair geçmiş sorgulama
•    Araç detay bilgisi tespiti
•    Araçta var ise değişen parça sorgulaması
•    Poliçe bilgisine dair belge
•    Mağdur bilgisinin erişimi
•    Poliçeye göre poliçe hatırlatma hizmeti

Araç Plakası Değişir İse Hasar Kaydı Silinir Mi?

Araç plakası değişir ise hasar kaydı silinmesi mümkün değildir. Hasar kaydı sadece aracın plakasına işlenmez. Araç plakasına işlendiği gibi hasar kaydı aynı zamanda aracın şase numarasına da işlenir. Bu durumda plaka değişse bile hasar kaydı sorgulaması yapıldığında var olan kayıt görünür. 
Hasar kaydı silinmez fakat hasar kaydı için itiraz etme hakkı araç sahipleri için vardır. Fakat bunun için gerekli birçok şart bulunur. Öncelikle kişi hasar kaydına itiraz için başvuruda bulunması gerekir. Bunun için hasar kaydına itiraz etmeyi düşünen kişiler Sigorta Bilgi Merkezi itiraz sayfasına erişim sağlayabilir. Burada talep bölümüne açıklayıcı bir ifade ile itiraz nedeni yazılıp, incelenmek üzere gönderimi sağlanır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@