E Devlet Üzerinden EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Ödeme Yöntemleri

E-Devlet trafik cezası sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. E-Devlet trafik cezası sorgulama işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra trafik cezası sorgulama olarak aratıp bilgi edinebilir.E Devlet Trafik Cezası ile ile gili tüm detaylar haberimizde...

E Devlet Üzerinden EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Ödeme Yöntemleri

E-Devlet trafik cezası sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi T.C. kimlik numarası ile sağlanır. Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişi öncelikle kendi T.C. kimlik numarasını sistemin giriş sayfasına yazmalı sonrasında ise giriş yapabilmek için E-Devlet şifresini yazmalıdır. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar şifrelerine PTT şubelerinden erişebilirler. PTT şubesinden erişilen şifre için kendilerine konum olarak yakın olan erişim kolaylığı sağladıkları şubelerden gerçekleştirebilirler.

E-Devlet trafik cezası sorgulama işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra trafik cezası sorgulama olarak aratıp bilgi edinebilir. E-Devlet harici trafik ceza bilgilerini sorgulamak isteyen vatandaşlar ise Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi web sayfasına giriş yaparak aratabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi web sayfasında trafik cezası sorgulama kısmına erişim sağlanmalı ve giriş için gerekli bilgiler doldurulmalıdır.

Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Trafik cezası ödeme yöntemleri nakit, kredi kartı ya da banka kartı aracılığı ile farklılık gösterir. Trafik cezası sahibi ödeme yapabilmek için öncelikle cezanın sürücüye bildirilmesi gerekir. Trafik cezası sürücüye tebliğ edildikten sonra sürücünün ödeme işlemi yapması beklenir. Buna göre trafik cezası ödeme işlemini yapacak olan sürücü anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödemeyi yapabilir. Bu bankalar için şube, online işlemler ya da ATM’ler kullanılabilir. Bu anlaşmalı bankalar şu şekildedir:

 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye Finans
 • Aktif Bank

Trafik cezası ödeme işlemini banka aracılığı ile yapmak istemeyen kişiler için ise diğer alternatif Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sayfasını üzerinden de işlemlerini kredi kart ya da banka kartı kullanarak gerçekleştirebilir. Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak istemeyen kimseler için ise oluşan alternatif PTT şubeleridir. Kişi kendine yakın olan ya da istediği herhangi bir şubeyi ödeme işlemi için seçebilir. Seçilen PTT şubesine gidilerek ödeme nakit olarak gerçekleştirilir.

Trafik Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Trafik cezasına itiraz etmek mümkündür. Trafik cezasına itiraz etmek isteyen sürücü ya da araç sahipleri için itiraz süreci farklı işler. Bu itiraz sürecine göre beyanlı trafik cezası sürücü adına düzenlenmiş ise bu cezaya itiraz süresi 15 gündür ve bu cezaya itiraz etmek isteyen sürücüler için ceza itiraz süresi o günden başlar. Beyanlı trafik cezası araç plakası adına düzenlenmiş ise bu durumda da itiraz süresi 15 gün olur ancak itiraz süresinin başlangıcı cezanın tebliğ edilmesiyledir.

Trafik Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

Trafik cezasına itiraz etmek isteyen sürücüler veya taşıt sahipleri cezanın sürücü adına mı plaka üzerine araç sahibine mi uygulandığına göre değişir. İtiraz aynı yere yapılsa da itiraz işlemini sürücü ise cezai işlem uygulanan sürücünün yapması gerekir. Cezai işlem plaka adına uygulanmış ise araç sahibinin itiraz işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Trafik cezasına itiraz etmek isteyen sürücüler ya da araç sahipleri itiraz işlemlerini Sulh Ceza Mahkemesine yapabilir.

Trafik Cezası Sorgulamada Hangi Bilgiler Verilir?

Trafik cezası sorgulamasında verilen bilgiler cezanın işlendiği araca ait plaka başlıca tespit yöntemidir. Cezai işlemin uygulandığı konum bilgisi sorgulama da verilir. Buna göre cezanın uygulandığı il ve ilçe adres olarak gösterilir. Trafik cezası sorgulamasında cezai yaptırımın uygulandığı tarih gün, ay ve yıl olarak gösterilir. Bunun yanı sıra cezanın işlendiği saatte belirtilir. Cezaya dair toplam tutar ve cezanın uygulandığı sürücünün T.C. kimlik numarası belgelerde yer alır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@