E Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Adıma Miras Var Mı?

Miras sorgulaması yapmak sorgulamayı yapan kişiye kalan hakkın varlığının tespitidir.E-Devlet ile miras sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle internet üzerinde E-Devlet web sayfasına girmelidir. Detaylar haberimizde...

E Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Adıma Miras Var Mı?

E-Devlet ile miras sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle internet üzerinde E-Devlet web sayfasına girmelidir. Ardından mirası sorgulamak isteyen kişi kendi kimlik kartı yazılı olan T.C. kimlik numarasını girmelidir. E-Devler şifresini de girerek sisteme giriş yapılmalıdır. E-Devlet miras sorgulama işlemi yapmak isteyip, E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın adreste bulunan ya da herhangi bir sebep ile kendilerinin tercih edecekleri bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler.

PTT şubelerine E-Devlet şifresini almak için giden kişilerin yanına ya kimlik kartları olmalı ya da T.C. kimlik numaralarını biliyor olmaları gerekir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kişi Veraset İlamı Sorgulama olarak arattıkları adresten miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Miras Sorgulaması Neden Yapılır?

Miras sorgulaması yapmak sorgulamayı yapan kişiye kalan hakkın varlığının tespitidir. Miras sorgulaması yapan bir kişiye hak düşmesi durumunda kişiyi ilgilendiren bir kimse tarafından mal varlığı bırakılması durumudur. Bu mal varlığı tek bir kişiye ya da birden fazla kişiye hak olabilir. Bu hak sahibi ya da sahiplerinin haklarını öğrenme ve kontrol etme yolu miras sorgulamasıdır. Bu sorgu ile hak sahipliği var ise bile bu hakkın paylaşımı gibi unsurlar bu miras sorgulama yolu ile tespit edilir.

E-Devlet Sisteminde Miras Sorgulama Tarihleri Nelerdir?

E-Devlet Sistemi ile Miras Sorgulamak için tarihler sistemin ulaşabileceği tarihlerin dahildir. Bu tarih mirasçı için değil mirası bırakan kişinin ölüm tarihine göre hesaplanır. Buna göre miras sorgulamak isteyen kişi öncelikle mirası bırakan kişinin ölüm yılını bilmesi şarttır. Mirası bırakan kişinin ölüm tarihi 1990 sonrası ise mirasçı E-Devlet miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Fakat mirası bırakan kişi 1990 yılından önce vefat etti ise bu işlem gerçekleştirilemez.

Ayrıca miras sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların öncelikle mirası bırakanın ölüm tarihini bilmesi gerektiği gibi aynı zamanda T.C. kimlik numarasını da bilmesi gerekir. Bu bilgilere sahip kişiler sorgulamalarını herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın E-Devlete erişebildikleri sürece yapabilirler. 1990 öncesi vefat durumları ise E-Devlet bilgi sisteminde yer almaz.

Miras Sorgulaması Sonucunu Kimler Alabilir?

Miras sorgusunun sonucunu alabilecek kişiler şu şekilde belirtilmiştir:

  • Vefat eden kişinin mirasını bıraktığı yasal olarak nitelenen miras hakkı bulunan kişiler önceliklidir.
  • Bu önceliğe göre ölen kişinin eşi, çocukları, akrabaları gibi birincil yakınlık derecesi bulunan kişiler gelir.
  • Vefat eden kişinin yasal nitelikte mirasçısı olmaması durumunda ölen kişinin mal varlığı devlet zimmetine geçer.
  • Bu durumda atanmış mirasçı bulundurulur. Yasal hak sahiplerinin yanı sıra vefat eden kişinin vasiyetnamesi ya da herhangi bir miras sözleşmesi varlığının tespiti yapılır.
  • Son safhada şartlara uyan kimseler ölen kişinin ardından belgeyi edinebilir.

E-Devlet Sisteminde Hangi Miras Bilgileri Sorgulanır?

E-Devlet sistemi ile miras bilgisi sorgulamak isteyen vatandaşların sorgulama yapabileceği birçok konu bulunur. Geçtiğimiz yıldan beri artış göstererek devam eden sorgu işlemleri için çeşitli alternatif bilgiler bulunur. Buna göre E-Devlet miras sorgulama işlemleri ile mirasçılık belgesine erişim sağlanabildiği gibi belgenin alınması da söz konusudur. Hak sahibi kişi ölen kişinin ardından hak talebinin devamının sağladığını öğrenilmesi için mirasçılık belgesinin iptal edilip edilmediğinin tespitini yine sistem üzerinden yapabilir.

E-Devlet sistemi üzerinde en çok sorgulanan belgeler arasında yer alan vasiyetname sorgulaması da miras sorgulamak isteyen kişilerin yapabilecekleri bir sorgudur. Bakanlık yardımı ile E-Devlet sistemine kayıt edilen bilgilere erişim sağlayabilmek için hak sahibi kişi olmak zorunludur. Hak sahibi olmayan kişiler farklı kişilerin miras sorgularını yapamaz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@