Dünyanın En Büyük Saat Üreticilerinden Swatch, Akıllı Saati Türkiye Pazarına Da Sundu

İSTANBUL (ANKA)-Dünyanın en büyük saat üreticilerinden ve ar...

Haberler 27.09.2015, 07:20
Dünyanın En Büyük Saat Üreticilerinden Swatch, Akıllı Saati Türkiye Pazarına Da Sundu

İSTANBUL (ANKA)-Dünyanın en büyük saat üreticilerinden ve aralarında Omega,Longines,Tissot’nun da bulunduğu en lüks saatlerin üreticisi İsviçreli Swatch Group akıllı saat pazarına ilk adımını attı. Akıllı saat pazarını beş kategoride büyütmeyi hedefleyen Swatch Grup,Touch Zero One olarak adlandırdığı akıllı saatini ABD,Çin ve İsviçre pazarından sonra Türkiye’de de pazara sundu. Akıllı ürünler pazarının iki dev kuruluşu Apple ve Samsung’un akıllı saat modelini tüketiciyle buluşturmasıyla birlikte saat üretici kuruluşların da bu pazara girip girmeyecekleri merak konusuydu. Swatch bu adımla akıllı saat pazarına giren ilk saat üreticisi kuruluş oldu. Avrupa pazarında 120 Euro civarında satılan Swatch Akıllı Saati Touch Zero One Türkiye’de de 325 TL’den satışa sunuldu. Swatch akıllı saat (smart watch) yerine Touch Zeo One saatini connected watch olarak nitelendiriyor.

-NFC ÖZELLİĞİ SAYESİNDE ÖDEMELERDE DE KULANILABİLECEK-

Sportif kullanımlara uygun olarak hem plastik hem de kumaş kemeri bulunan Zero One diğer akıllı saatler gibi adım sayıyor günlük yakılan kalori miktarını,kat edilen toplam mesafeyi  ölçüyor ve aktivite için harcanan toplam zamanı gösteriyor. Zero One modelin diğer akıllı saatlerden en önemli farkı uzun pil süresi. Swatch, Zero One modelini şarjlı değil pilli olarak tasarladı. Pilin kulllanım ömrü ise 6 ay olacak.Diğer akıllı saatlerin akıllı telefonlar gibi her gün şarj edilmesi gerekiyor. Swatch, yakın bir gelecekte Touch Zero’ya NFC-yakın alan iletişim teknolojisi özelliklerini de ekleyerek akıllı saatin kredi kartı gibi ödemelerde de kullanılmasını sağlayacak.

-ZERO TWO MODELİ OLİMPİYAT OYUNLARI İÇİN HAZIRLANIYOR-

Unisex olarak hem erkek hem de kadınlara uygun tasarlanan Zero One öncelikle Swatch’ın ana sponsorlarından olduğu plaj voleybolu kategorisine uygun geliştirildi. Zero One akıllı saat plaj voleybolu oyuncuları ve seyircileri için 5 kategoride özellik sunuyor.

Zero One modelin ardından Swatch akıllı saat serisini spor oyunları da dahil her yıl ayrı bir tema ile  spor olayıyla ilişkilendirerek genişletmeyi planlıyor.Swatch’ın akıllı saat serisindeki ikinci modeli olan Touch Zero Two modelini gelecek yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yapılacak Olimpiyat Oyunları sırasında pazara sunması bekleniyor. 

-ZERO ONE İLERLEME SÜRECİNDE BİR BAŞLANGIÇ-

Swatch yetkilileri,daha önceki açıklamalarında Swatch’ın Apple, Samsung,Sony gibi bir tüketici elektroniği firması olmadığı vurgulayarak  “ Biz akıllı teknolojileri bir saatle entegre edebilecek her türlü teknolojiye sahibiz. Ancak biz kolumuza takılacak mini bir cep telefonu üretmek istemiyoruz.Diğerleri bunu zaten yapıyor” şeklindeki açıklamalarla akıllı saat sürecinde farklı bir yol izleyecekleri mesajı vermişlerdi.

Swatch Group CEO’su Nick Hayek, akıllı saatin lansmanı dolayısıyla bir İsviçre gazetesine verdiği demeçte, “İlk ürünümüzü Touch Zero One olarak adlandırdık. Bu şekilde Zero Five, Zero Nine gibi bir seride  gidebilecek yeteri yolumuz var. Zero One bir son değil akıllı saat sürecindeki ilerlemenin bir başlangıcıdır” diye konuştu. (ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@