Dünya Bankası: Türkiye'nin Yaptıkları Orta Sınıfın Nasıl İki Katına Çıkarılacağını Gösterdi

-Dünya Bankası’nın 2015 yıllık raporu yayınladı.

Haberler 08.10.2015, 07:05
Dünya Bankası: Türkiye'nin Yaptıkları Orta Sınıfın Nasıl İki Katına Çıkarılacağını Gösterdi

-Dünya Bankası yıllık raporundan: “–Türkiye’nin Dönüşümleri: Entegrasyon, Kapsayıcılık, Kurumlar- adlı çalışma düzenli büyümenin nasıl daha geniş paylaşılan bir refah getirdiğini ve orta sınıfın boyutunu nasıl iki katına çıkardığını ortaya koydu. Rapor değişim ihtiyacını ve yapılan iyi şeyleri de saptadı.”

ANKARA (ANKA) – Dünya Bankası, Türkiye hakkında yapılan çalışmaların, ülkedeki istikrarlı büyümenin refahın nasıl daha fazla yaygınlaştığını, orta sınıf büyüklüğünün de nasıl iki katına çıktığını gösterdiğini belirtti.

Dünya Bankası’nın 2015 yıllık raporu yayınladı. DB faaliyetlerinin ele alındığı raporun “İlerleyen Kapsayıcı Gelişim ve Herkes İçin Fırsat” bölümünde şöyle denildi:

“İslami finans da genel finansal sektör gelişiminde artış ve finansal erişimle birlikte bundan yararlanan yetişkinlerin sayısını çoğaltabilir. O, risk paylaşımını, finansal sektörle reel ekonomi arasındaki bağlantıyı destekliyor ve finansal kapsayıcılıkla sosyal refaha vurgu yapıyor. Dünya Bankası’nın İslami finansla ilişkisi, yoksulluğun azaltılması, finansa erişimin artırılması ve finansal sektör istikrar ve esnekliğini kurması çalışmalarıyla bağlantılı. 2015 mali yılında Banka, Mısır ve Türkiye’ye küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansmanın genişletilmesinde Şeri hükümlerle uyumlu çerçevelerin tasarlanmasında yardım etti.”

-DB’NİN AVRUPA VE ORTA ASYA’DAKİ FAALİYETLERİ-

Raporun “Avrupa ve Orta Asya” kısmında Dünya Bankası’nın birçok yönden bölgede rekabet gücünü ve istihdam yaratılmasını destekleyenişler yoluyla rekabet ve paylaşılan refah düzeyini artırdığı belirtildi. Raporda şöyle denildi:

“Banka küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansmana erişimi Kazakistan ve Türkiye’de artırdı; Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Hırvatistan, Gürcistan, Kosovo, Makedonya, Moldova ve Özbekistan’da bilgi teknolojisi, yollar ve diğer altyapı yatırımları yaptı; Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Polonya, Sırbistan, Tacikistan, Türkiye ve Ukrayna’da finansal sektör düzenlemelerini, iş ortamını ve büyümeye yardımcı olan politikaları özel sektör rekabetçiliği ve inovasyonu güçlendirdi; ve Ermenistan ile Türkiye’ye ticaret ve ihracat tavsiyelerinde bulundu. Banka Arnavutluk, Ermenistan, Kırgız Cumhuriyeti ve Ukrayna’da enerji arzının güvenilirliğini iyileştirdi ve Türkiye’de doğalgaz sektöründeki gelişmeleri destekledi. DB, Kırgız Cumhuriyeti, Romanya, Tacikistan ve Özbekistan’da istihdam yaratma ve tarım sektörü çeşitliliğini destekliyor.”

-“TÜRKİYE’DEKİ DÜZENLİ BÜYÜME…”-

Dünya Bankası’nın bu mali yılda bölgeyle ilgili birkaç önemli rapor hazırladığı belirtilirken “Bunlardan biri –Türkiye’nin Dönüşümleri: Entegrasyon, Kapsayıcılık, Kurumlar- düzenli büyümenin nasıl daha geniş paylaşılan bir refah getirdiğini ve orta sınıfın boyutunu nasıl iki katına çıkardığını ortaya koydu. Rapor değişim ihtiyacını ve yapılan iyi şeyleri de saptadı” denildi.

Raporda Dünya Bankası’nın ülkelerde gerçekleştirdiği örnek projeler de tanıtılırken kuruluşun ortak ülkelerde, finansman temini, bilgi paylaşımı ve özel ile kamu sektörleriyle birlikte çalışmak suretiyle sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesine yardım ettiği belirtildi. Ülkelerin kendi kalkınma sorunlarının üzerine giderken entegre çözümler sunmak için sonuçlara odaklanılması gerektiğini kaydeden kuruluş “Dünya Bankası, son yıllarda ortakları ülkeler tarafından kalkınmanın desteklenmesine yönelik birçok alanda önemli katkılarda bulundu” dedi.

Dünya Bankası Türkiye ile ilgili “Türkiye: İstanbul’da 1.1 milyon öğrenci ve öğretmene hizmet eden okullar ve yılda yaklaşık 8.7 milyon hastaya hizmet eden hastane ve klinikler dâhil 1000’in üzerinde kamu binası 2005-2012 yılları arasında deprem riskini azaltmak için güçlendirildi ve yeniden yapıldı” örneğini verdi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@