Dünya Bankası: Türkiye Yükselenlerde Doğrudan Yatırımın En Az Düştüğü Ülke

-Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Ekonomik Gözlem ...

Haberler 27.10.2015, 07:00
Dünya Bankası: Türkiye Yükselenlerde Doğrudan Yatırımın En Az Düştüğü Ülke

-Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Ekonomik Gözlem Raporu “Arap Dünyasında Eşitsizlik, Kalkışma ve Çatışma” başlığıyla yayınlandı.

-Raporda “Tahminlere göre çoğunluğu yükselen piyasalar olmak üzere çok sayıda ülkede greenfield yatırımları 2015’in ilk altı ayında, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında dramatik şekilde düştü” denildi.

ANKARA (ANKA) - Orhan Aysezen – Türkiye, Dünya Bankası’nın son raporunda, küresel anlamda bakir piyasalara yönelik Doğrudan Yabancı Yatırımın en az düştüğü ülke olarak gösterildi.

Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Ekonomik Gözlem Raporu “Arap Dünyasında Eşitsizlik, Kalkışma ve Çatışma” başlığıyla yayınlandı.

Raporda düşük hammadde fiyatları ve Orta Doğu’daki krizin, ABD faiz oranı artışı beklentisiyle birlikte, “greenfield sermaye akışı” olarak bilinen, gelişmekte olan ülkelerdeki bakir yatırım alanlarına doğrudan yatırımı yavaşlattığı bildirildi.

Raporda “Tahminlere göre çoğunluğu yükselen piyasalar olmak üzere çok sayıda ülkede greenfield yatırımları 2015’in ilk altı ayında, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında dramatik şekilde düştü” denildi.

Buna göre bölge ülkeleri ele alındığında Kongo Cumhuriyeti ve Yemen’de söz konusu doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 100 düştü. Raporda yer alan bir grafiğe göre, doğrudan yabancı sermaye akışı Lübnan’da yüzde 95, Ürdün’de yüzde 82, Tunus’ta yüzde 79, Irak’ta yüzde 75, Brezilya’da yüzde 65,  Suudi Arabistan’da yüzde 51, Rusya’da yüzde 46, Umman’da yüzde 32, Türkiye’de ise yüzde 25 azaldı.

Raporda ayrıca, “Küresel enflasyon; düşük hammadde fiyatlarının devam eden azaltıcı  etkisini, gelişmiş ekonomilerde ağır ilerleyen ücret artışını ve Çin’deki aşırı kapasiteyi yansıtır şekilde düşük. Bununla birlikte enflasyon bu yıl özellikle Brezilya, Rusya, Endonezya, Malezya, Kolombiya, Şili, Türkiye, Güney Afrika ve Mısır gibi bir dizi büyük yükselen piyasada arttı. Bu büyük ölçüde, önemli para birimi değer kayıpları ve daha az oranda olmak üzere idarenin fiyatlandırmaları ve dolaylı vergilerdeki artışın sonucu” denildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@