Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde Sıramızda Durduk, Ama Puanımızı Artırdık !

-Türkiye’de “kurumsal yönetişim” 2008 krizinde Kanada’dan daha iyi gelişti.

Haberler 28.10.2015, 11:15
Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde Sıramızda Durduk, Ama Puanımızı Artırdık !

-Dünya Bankası: “Kişi başına geliri göz önüne alan 189 ekonomiyi kapsayan bir analiz, düşük fiyatlama bulunsa bile elektrikte istikrarlı arza sahip olunabileceğini gösteriyor. Bu kombinasyon en yaygın, akaryakıt enerji kaynakları açısından zengin olan ekonomilerde var. Ancak istisnalar da bulunuyor. Onlardan biri Türkiye. İstanbul’daki elektrik tüketicileri yılda ortalama beş kesinti tecrübesi yaşıyor ve fiyatlama kilovat saat başına 14 sent dolayında, bu, küresel ortalamadan önemli ölçüde düşük.”

ANKARA(ANKA) – Türkiye Dünya Bankası’nın 189 ülke arasında düzenlediği “İş Yapma Kolaylığı 2016” endeksindeki 55’inciliğini korudu ancak puanını artırdı. Dünya Bankası Türkiye-Kanada kıyaslamasını yayınlarken Türkiye’nin kurumsal yönetişimde Kanada’yı solladığını bildirdi.

Dünya Bankası’nın 2016 İş Yapma Kolaylığı (Doing Bussiness) raporu yayınlandı. Türkiye geçen yıl 189 ülke arasında 55’inci sırada olan Türkiye, bu yıl da yerini korudu. Ancak geçen yıl 68.66 olan puanını 69.16’ya yükselterek bir anlamda olumlu gelişme sağlamış oldu.

Rapora göre dünyada iş yapmanın en kolay olduğu ülke Singapur. 87.34 puanlı Singapur’u; Yeni Zelanda, Danimarka, Kore, Hong Kong, İngiltere, ABD, İsveç, Norveç, Finlandiya izledi.

-LİBYA’DA İŞ YAPMAK…”-

Dünyada iş yapmanın en zor olduğu ülke ise Eritre (27.61) ve Libya (31.77).

Raporda Türkiye’nin inşaat ruhsatlarıyla daha kolay başa çıkılması için bazı adımlar atan ülkeler arasında olduğu belirtildi.

Hissedarların korunmasına yönelik önlemlerin 1990-2013 yılları arasında arttığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

-İSTANBUL’DAKİ ELEKTRİK KESİNTİLERİ…-

Raporda İstanbul’da elektrik kesintilerinin küresel ortalamadan daha düşük olması  örneği verilerek şöyle denildi:

“Enerji kaybını gidermek ve denetlemek için uygun yatırım yapmanın ötesinde üretim tesisleri aynı zamanda güç kesilmelerinin kaynaklarına doğrudan eğilmek zorunda. Bu konuda sık sorunlarla karşılaşan ülkeler genellikle arızalı donanım, yetersiz üretim kapasitesi ya da modası geçmiş enerji sistemi altyapısı bulunan ülkeler. Bu sorunların üstesinden gelmek önemli yatırım yapmayı gerektiriyor. Ancak bu harcamaları yapmak, maliyeti tüketicilerin çoğunluğuna yansıtmayı gerektirmez, kanıtlar pahalı elektrik faturalarının verimli hizmetin garantisi olmadığını ortaya koyuyor. Kişi başına geliri göz önüne alan 189 ekonomiyi kapsayan bir analiz, düşük fiyatlama bulunsa bile elektrikte istikrarlı arza sahip olunabileceğini gösteriyor. Bu kombinasyon en yaygın, akaryakıt enerji kaynakları açısından zengin olan ekonomilerde var. Ancak istisnalar da bulunuyor. Onlardan biri Türkiye. İstanbul’daki elektrik tüketicileri yılda ortalama beş kesinti tecrübesi yaşıyor ve fiyatlama kilovat saat başına 14 sent dolayında, bu, küresel ortalamadan önemli ölçüde düşük.”

-“TÜRKİYE’DE ETKİN VE ETKİLİ KURULLARDA İLERLEME YAVAŞ”-

Hukuk geleneği ve seviyesi farklı gelişen ülkeleri kıyaslamanın, hukukta zayıflığı ya da gücü tanımlamaya yardımcı olacağını kaydeden Dünya Bankası, Türkiye’de özellikle 2006’dan sonra “kurumsal yönetişim” alanındaki gelişmeleri analiz eden bir çalışmadan alıntı yaptı. Raporda şöyle denildi:

“Araştırmacılar Türk sistemindeki zayıflık ve gücü belirlemek ve Türkiye’nin kurumsal yönetişim uygulamalarında daha hızlı bir ilerleme sağlayıp sağlamadığına karar vermek için Kanada ile kıyaslama yaptı. Yazarlar, etkin ve etkili kurullarda gelişme yavaş kalsa da Türkiye’nin kurumsal yönetişimi birçok açıdan iyileştirdiğini saptadı. Ve gelişmekte olan ülkelerin yüksek gelirli ülkelerle aralarındaki kurumsal yönetişim uçurumunu kapattıkları iddiası için destek sağladı.”

Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı 2016” raporunda Türkiye şu satırlarla da yer aldı:

“Aytekin, Miles ve Esen bir diğer önemli bulgularında, 2008-2009 krizi sırasında Türkiye’nin kurumsal yönetişim gelişimindeki olumlu eğilimde bir değişiklik olmamasına rağmen Kanada’nın kurumsal yönetişim uygulamaları ve bu konudaki şöhretinin aynı dönemde zıt yönde etkilendiğini gösterdi. Yazarlar, araştırmacı ve uygulamacıların Türkiye kadar Kanada’da da şirket kurullarının işlevselliği ve gelişimine özel bir dikkat gösterme ihtiyacı içinde olduklarını kaydettiler, çünkü bu kurumsal yönetişim unsurunun her iki ülkede de diğerlerinden daha zayıf olduğunu buldular.”

Türkiye bir işe başlama kolaylığı'nda 94'üncü sırada bulunuyor. İnşaat izinleriyle başa çıkma sıralamasında 98'inci sırada bulunan Türkiye, elektrik bağlatmada 36, arazi ruhsatı edinmede 52'nci, kredi elde etmede 79'uncu, azınlık yatırımcı haklarının korunmasında 20'nci, vergi ödeme kolaylığında 61'inci, sözleşmelerin uygulatılmasında 36'ncı, sınır ötesi ticaret kolaylığında 62'nci, iflas davalarının çözüme ulaştırılması sıralamasında ise dünyada 124'üncü sırada bulunuyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@