Dul ve Yetimlere Çift Maaş! Nasıl Alınır, Şartlar Neler? SGK Mevzuatı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan dul ve yetim maaşlarında çift maaş alma hakkı bulunuyor. SGK mevzuatlarına uygun olması durumunda sağlanan çift maaş ödemelerinde vatandaşlar aylık iki maaş birden alabilirler. Peki kimler nasıl SGK'dan çift maaş alabilir? İşte yönetmelik detayları.

Dul ve Yetimlere Çift Maaş! Nasıl Alınır, Şartlar Neler? SGK Mevzuatı

Sosyal  Güvenlik Kurumu, sigortalı olarak çalışırken yada emeklilikte vefat eden vatandaşların yakınlarına özel ayrıcalıklar sağlıyor. 

Bu ayrıcalıkların en önemlisi dul ve yetim maaşı. SGK tarafından ilan edilen tutarda prim ödemesi yapmış ve sigortalılık gün şartını sağlamış kişilerin vefat etmesi durumunda geride kalan eşe ve çocuklara aylık maaş bağlanır. Dul ve yetim maaşı almaya başlayan kişilere de ek özel haklar sağlanır. 

ÇİFT MAAŞ NASIL ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan çift maaş almak için eşinden, anne, babasından dul maaşı yada yetim aylığı alırken ikinci bir durumun oluşması gerekiyor. Dul yada yetim aylığı alan vatandaşlar için ikinci durumun oluşması sonucunda ise SGK'ya başvuru yapılır. SGK süreci değerlendirdikten sonra ikinci maaş onayı verebilir. 

SGK tarafından uygulanan ve 2021 yılında da geçerli olan çift maaş alma düzenlemelerini aşağıda madde madde aktardık. Vatandaşlar kendi durumlarını inceleyebilir ve koşulların sağlanıyor olması durumunda SGK'dan çift maaş alabilierler. 

Hangi Durumlarda SGK'dan Çift Maaş Alınır?

* Eşi vefat eden bir kadın Bağkur emeklisi babadan yetim maaşı, SSK emeklisi eşinin vefat etmesi durumunda çift maaş alabilir. 

* SSK emeklisi bir kadın Bağkur emeklisi eşinin vefatı durumunda ikinci maaş için başvuru yapabilir.

* Eşi vefat eden bir kadın emekli sandığından aylık alan bir babadan ve SSK emeklisi eşinden çift maaş alabilir.

Üç Maaş Birden Alma Koşulu

* SSK emeklisi olan bir kadının eşinin vefat etmesi durumunda; eşinden Bağkur dul maaşı, babasından Emekli Sandığı maaşı alabilir. 

En Önemli Nokta

Dul, yetim ve kişinin kendi maaşını aynı anda almasına ilişkin koşul farkı türlerde prim ödemesi yapılmış olması. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı maaşları dul ve yetim aylığı olarak alınabilir. Bağkur prim ödemlerinde bazı özel durumlar bulunuyor. 

İLK BAŞVURU İŞLEMİ

Eşi vefat eden bir kadın başvurusunu SGK İl Müdürlükleirne yapacak. Dul maaşı veya yetim maaşı için başvuruda bulunan vatandaşlar için değerlendirme süreci tamamlandığında ödemeler aylık düzenli olarak yapılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@