Dul ve Yetim Maaşı Alanların Temmuz 2021 Zammı! Muhtemel Zam Tutarı

Dul ve yetim maaşı alan vatandaşların maaşlarına da Temmuz ayında zam yapılacak. Peki dul ve yetim maaşları ne kadar artacak? İşte ödemelere dair tablo.

Dul ve Yetim Maaşı Alanların Temmuz 2021 Zammı! Muhtemel Zam Tutarı

Dul ve yetim maaşı alan vatandaşların maaşlarına önümüzdeki Temmuz ayında maaşlarını zamlı alacaklar. 

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı zammı dul ve yetim maaşı alan vatandaşların aylıklarına da yansıyacak. Merak edilen soru ise enflasyon farklı zamlarının ne kadar olacağı? İşte TÜİK verileri ve son rakamlar. 

DUL VE YETİM MAAŞINDA KESİNTİ

Dul ve yetim maaşı alanların aylıklarında belli bir oranda kesinti yapılır. SSK yada Bağkur kapsamında emekli olmuş birinden dul maaşı yada yetim maaşı alındığında, maaşın belli bir bölümü aylık olarak bağlanır. Maaşın kaç kişi tarafından alındığına göre bu kesinti oranı değişir. 

Örneğin bir emekli maaşı hem dul eşe hemde yetim kız çocuğuna bağlanırsa düşen aylık ödeme tutarı daha az olacaktır. 

TÜİK VERİLERİ

TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon rakamları emekli maaşına yapılacak zam oranları için oldukça önemli. 

Dul maaşı yada yetim maaşı alanların aylıkları da bağlı olunan emeklilik türüne göre değişecek. Dul maaşı alanlar, yetim maaşı alanlar SSK yada Bağkur kapsamında emekli maaşı almaları durumunda enflasyon oranı kadar zam alacaklar. Ancak memur emeklileri için maaş zam oranı yüzde 3 artı enflasyon farkı kadar olacak. 

BEKLENEN ZAM ORANLARI

TÜİK verilerine göre yılın ilk 5 ayında oluşan enflasyon oranı yüzde 6.38 seviyesinde oldu. 

Son açıklanan mayı enflasyon verilerinin ardından oluşan bu rakamın üzerinde haziran ayı enflasyon rakamları eklenecek. Ardından 6 aylık enflasyon farkı zammı belli olacak. Uzmanların beklentisi ise yüzde 7.5 oranında bir oran oluşması. 

Eğer bu beklenti gerçekleşirse maaşlar yüzde 7.5 oranında artacak. 

1500 TL MAAŞ ALAN BİR KİŞİ

Dul maaşı kapsamında 1500 TL maaş alan bir kişinin maaşı yüzde 7.5 zam olması durumunda 102.5 TL artacak ve 1602 TL'ye yükselecek. 2000 TL maaş alan bir kişi için am tutarı ise 150 TL olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@