Düğün Yapacaklar Zirveye Tırmanıyor! Dolar Tetikledi Altın Fiyatları Yükseldi

Altın fiyatları gün içerisinde yükselmeye devam etti. 2021 yılının en yüksek değerini gören altın fiyatlarında oluşan son durum ve uzmanların kısa vadeli yorumları haberimizde.

Düğün Yapacaklar Zirveye Tırmanıyor! Dolar Tetikledi Altın Fiyatları Yükseldi

Ekonomi gündeminin temel başlıklarından biri olan altın fiyatları yaz öncesinde tırmanışını sürdürüyor. Yurtdışında ons bazında artan altın fiyatlaır yurt içerisinde de dolar ve diğer ekonomik etmenler ile yükselişini tırmandırdı. Altın gün içinde son dönemin en yüksek seviyelerine çıktı. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİYOR

İstanbul Kapalıçarşı'da çeyrek altın gün içerisinde 837,00 liradan işlem gördü. Cumhuriyet altını 3.425,00 liraya kadar çıkarken 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,58 oranında arttı. Gram altın yeni günde 516,70 liradan işlem gördü.

Altının Kapanış Rakamları

ONS ALTIN 1900 DOLAR BANDINI AŞTI

Uzmanların yükselme hedefinde ilk kritik eşik gösterdikleri 1900 dolar bandı aşıldı.

Küresel piyasalarda ons altın yatırımcıların yeniden altına yönelmesi ve diğer etmenler ile birlikte yükselişini sürdürdü. 1800 dolar bandını aştıktan sonra 1850 dolar bandını hedefleyen ons altın bu seviyenin üzerine tırmanmasının ardından 1900 dolar bandını hedeflemişti. 

Dolar kuru etkisi, on yıllık tahvil faizleri, yatırıcımların kripto para endişesi gibi nedenler altın fiyatlarını yükseltirken ons altın da değer kazandı. Gün sonunda ons altın 1903 dolar bandından işlem görüyor. 

DOLAR TL YORUMU

Mahfi Eğilmez son yazısında dolar TL değişimine ilişkin bilgi verdi. TL'nin neden değer kaybettiğine ilişkin açıklamalarda bulunan mahfi Eğilmez yazısında "Türk Lirası’nın Dolardaki değişimlerden, Fed’in para politikasından bu kadar fazla etkilenmesinin temel nedeni Türkiye’nin ekonomi içi ve ekonomi dışı risklerinin çok yüksek olması. Bir ülkenin risk derecesini ölçen CDS primi 300 baz puanın üzerindeyse o ülke aşırı riskli kabul ediliyor. Bugün itibarıyla 400 baz puanın üzerinde bulunan CDS primi (risk primi) Türkiye’yi yatırım açısından dünyanın en riskli üç ülkesinden birisi konumuna sokuyor." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@