Döviz Mevduatlarında Son 10 Yılın En Sert Düşüşü Kayda Geçti! Merkez Bankası'ndan Açıklama Geldi!

Son olarak açıklanan veriler Türkiye’de bir zamandır adından söz edilen ters dolarizasyon konusunda pozitif sinyaller verdi. Yurtiçi yerleşik döviz mevduatları 232,9 milyar dolara geriledi.

Döviz Mevduatlarında Son 10 Yılın En Sert Düşüşü Kayda Geçti! Merkez Bankası'ndan Açıklama Geldi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre bu hafta itibari ile yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,1 milyar dolar azalma sergiledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz mevduatlarının bu düşüş ile 232,9 milyar dolara gerilediklerini açıkladı. Bu hareket kapsamında ise döviz mevduatları cephesinde 2020’den bu yana en sert düşüş tablolara yansıdı.

Döviz Mevduatlarının Dağılımı

Mevduatların dağılımı hakkında veriler ele alındığında gerçek kişilerin döviz mevduatlarının 1,4 milyar düşüş yaşadığı, bu kapsamda ise toplam değerde 148,1 milyar dolara gerileme olduğu görülüyor. Açıklamalar kapsamında tüzel kişilerin döviz mevduatlarının ise 751 milyar dolar gerileme yaşayarak 84,8 milyar dolar seviyesine düştüğü belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, bir süredir yurtiçi yerleşiklerinde TL varlıklara yönelim olduğunu bildiklerini, ancak ortaya çıkan rakamların beklentilerinde üstünde olduğunu belirtti. Yaptığı açıklama kapsamında ‘’ Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından dalgalı kur rejimi ile uyumlu, şeffaf yöntemler ile döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda yabancı para reeskont kredi dönüşleri döviz rezerv birikimimizde önemli araçlar olacaklar. Bu kanal ile 2021 senesi içinde rezerve katkının 21 milyar ABD doları üstünde olacağını öngörüyoruz.’’ dedi.

Dolarizasyon Sinyali

Son dönemlerde yurtiçi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimini gözlemledikleri belirten Ağbal, Bu durumun ters dolarizasyon sürecinin önemli bir sinyali olduğunu belirtti. Ancak yönelimin sürekli bir hal alması için doğru kararların verilmesi gerektiğini açıkladı.

Son dönemde sisteme tabana yayılan efektif girişinin de gözlemlendiğini belirten Ağbal, bu durumun ise yurtiçi yerleşiklerin döviz varlıklarını bankacılık sistemine aktarma isteklerini tetiklediğini söyledi. Bu kapsamda kaynaklardan bankacılık sistemine geçen dövizlerin, döviz tadilat hesaplarında gelişim sağladığının altı çizildi. TL cinsi varlıklara olan ilginin artışının ise ekonomi için pozitif bir gelişme olduğunu, kalıcılığın korunması için ilgili uygulamaların yapılacağını aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@